Problemy związane ze strukturą małych przedsiębiorstw i ubóstwem obszarów wiejskich

Problemy związane ze strukturą małych przedsiębiorstw i ubóstwem obszarów wiejskich

Problemy związane ze strukturą małych przedsiębiorstw i
ubóstwem obszarów wiejskich
Około 560 milionów małych gospodarstw rolnych, w których ponad 2 miliardy ludzi zarabia mniej niż dwa dolary dziennie i nie może uczestniczyć w tworzeniu większych łańcuchów wartości. Drobni producenci napotykają wiele przeszkód w wejściu do lokalnych łańcuchów wartości na rynku z powodu wysokich kosztów transakcji i niewystarczającego dostępu do środków finansowych.
Konieczne jest stworzenie sieci magazynów lub innej podstawowej infrastruktury. Należy spełnić coraz bardziej restrykcyjne normy konsumenckie i zdrowotne. Wymagana jest otwartość procesów biznesowych i możliwość ich śledzenia. Ograniczony dostęp do usług biznesowych na obszarach wiejskich dodatkowo utrudnia małym przedsiębiorstwom wiejskim stanie się dostawcami dla większych firm, konkurowanie w globalnych łańcuchach wartości oraz wejście na rynki o wyższej wartości.
Obszary wiejskie posiadają cenne zasoby rolne i ludzkie, które pozostają niewykorzystane. Usprawnienie łańcuchów wartości i rozwiązanie problemu wąskich gardeł może uwolnić potencjał gospodarczy i stworzyć miejsca pracy. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skupiać się w większe jednostki w celu tworzenia łańcuchów wartości i stać się głównym źródłem zatrudnienia i dochodów, szczególnie na obszarach wiejskich w krajach rozwijających się.
Włączenie wiejskich MŚP do łańcuchów wartości może pomóc w poprawieniu ich wyników gospodarczych i poprawie warunków pracy. Łańcuchy wartości skupiające się na drobnych rolnikach/producentach mogą pomóc ludności wiejskiej wyjść z rolnictwa samo zaopatrzeniowego i zapewnić bardziej satysfakcjonujące zyski oraz możliwości zarobkowe, jakie oferują dobrze funkcjonujące łańcuchy wartości.
Z czasem małe przedsiębiorstwa wiejskie zaczną stopniowo zanikać. Niewiele z nich będzie się rozwijać, podczas gdy większość pozostałych będzie musiała być utrzymywana przez rządowe programy wsparcia, ponieważ nie są w stanie stworzyć wystarczającej wartości, zwłaszcza w warunkach ciągłego wzrostu gospodarczego.
Wspierane małe przedsiębiorstwa wiejskie stają się rodzajem ubezpieczenia w okresach trudności ekonomicznych, wstrząsów, recesji, czy też w obliczu klęsk żywiołowych. Pracownicy wiejscy i osoby pozostające na ich utrzymaniu pozostają na wsi zamiast wypełniać miejskie tereny i pozostają elastyczną siłą roboczą potrzebną na lepsze czasy. Mogą oni nadal wytwarzać niewielką wartość na obszarach wiejskich, gdy niemożliwe jest wytwarzanie jakiejkolwiek wartości na obszarach miejskich. Małe przedsiębiorstwa wiejskie pokrywają większość swojego zapotrzebowania na żywność w autarkii systemu handlowego i utrzymują zaludnienie wiejskich krajobrazów. Może to stać się w sprzyjających warunkach powodem przejścia na bardziej wartościową turystykę wiejską.

Dodaj komentarz