Prowadzenie własnego biznesu a franczyza

Prowadzenie własnego biznesu a franczyza

Planując otwarcie własnego biznesu, warto pomyśleć o podjęciu współpracy ze znaną i cenioną na rynku marką, co z pewnością może zmniejszyć prawdopodobieństwo niepowodzenia spowodowanego niewłaściwą inwestycją.

Wśród wielu form prowadzenia działalności wartych rozważenia, jest z pewnością franczyza, niezwykle popularny także w naszym kraju sposób sprzedaży towarów i usług.

Franczyza – niepodważalne zalety dla przedsiębiorcy

Definiując to pojęcie, można powiedzieć, że jest to umowa zawarta pomiędzy dwoma różnymi podmiotami gospodarczymi, ściśle określająca warunki przyszłej współpracy. Jedna ze stron jest nazywana franczyzodawcą, a druga franczyzobiorcą i ta pierwsza gwarantuje wszystkie środki niezbędne do prowadzenia przyszłej firmy.

Najważniejsze jest z pewnością prawo do pełnego korzystania z nazwy oraz loga franczyzodawcy, a działalność pod patronatem znanej, rozpoznawalne i co najważniejsze cenionej oraz zaufanej marki, sama w sobie może być gwarancją odniesienia sukcesu. Znacznie ogranicza to możliwość bankructwa, a razem z marką otrzymuje się cały pakiet zasad, według których trzeba prowadzić firmę. Są to najczęściej sprawdzone metody, które wielokrotnie udowodniły swoją skuteczność, czego potwierdzeniem jest zazwyczaj duża liczba franczyzobiorców.

Podpisując umowę o franczyzie, można też liczyć na pełne wsparcie w każdym momencie, obejmujące między innymi znalezienie właściwej lokalizacji, miejsca do prowadzenia działalności i pełną pomoc przy jej otwarciu. Wielu franczyzodawców dostarcza również niezbędne wyposażenie, co znacznie obniża początkowe ryzyko, jakie musi ponieść wchodzący na rynek przedsiębiorca. Może on oczywiście liczyć także na pełne przeszkolenie, jego samego i zatrudnionych pracowników, którzy będą widzieli, w jaki sposób przestrzegać wysokich standardów pracy, obsługi klienta.

Wady franczyzy, z którymi warto się zapoznać

Jednak franczyza mimo niezaprzeczalnych zalet ma również pewne wady, z którymi warto się zapoznać przed ewentualnym podpisaniem umowy o wieloletniej współpracy. Franczyzobiorca musi się liczyć z koniecznością poniesienia pewnych, często niemałych kosztów wykupienia stosownych licencji. Przez cały okres obowiązywania umowy będzie też musiał oddawać franczyzodawcy pewną, określoną z góry część zysków. Kolejnym utrudnieniem może to być ograniczenie samodzielności podejmowania decyzji biznesowych, a większość z nich jest ściśle kontrolowana i jakiekolwiek, choćby nawet małe odstępstwa czy zmiany muszą uzyskać akceptację. Wszystko to reguluje zawarta umowa i nawet kiedy pewne zasady nie sprawdzają się na danym rynku, to i tak muszą zawsze być przestrzegane.

Mimo tych wad ta forma prowadzenia działalności stale zyskuje na popularności i decyduje się na nią coraz więcej osób. Tak naprawdę odniesienie sukcesu w dużej mierze zależy od otwierającego kolejny punkt danej marki i jego indywidualnego podejścia do prowadzenia swojego biznesu. Franczyza w większości przypadków daje tylko pewne wytyczne, a skoro sprawdziły się one w jednym miejscu, to raczej nie ma ryzyka, że nie sprawdzą się gdzie indziej.

Dodaj komentarz