Czy powinieneś właniei teraz inwestować w kryptowaluty?

Czy powinieneś właniei teraz inwestować w kryptowaluty?

Obecnie istnieje ponad 4000 różnych kryptowalut, ale czy powinieneś w nie inwestować? To zależy całkowicie od tego, kogo zapytasz. Istnieją zarówno zalety, jak i wady inwestowania w kryptowaluty – a odpowiedź na to pytanie nie będzie taka sama dla każdego. Duże firmy notowane na giełdzie, takie jak Tesla, MicroStrategy i Twitter zainwestowały w Bitcoina. Ale to nie znaczy, że ten ruch jest odpowiedni dla każdego inwestora.

Jakie są korzyści z inwestowania w kryptowaluty?

W maju ubiegłego roku Bitcoin przeszedł swój trzeci cykl zmniejszania o połowę, w którym nagrody za wydobycie bloków zostały zmniejszone o połowę, a w wyniku tego szoku podażowego cena gwałtownie wzrosła. Podczas gdy istnieje wiele debat na temat tego, kiedy ta hossa na Bitcoinie może się zakończyć – jedna rzecz pozostaje pewna, będą zarówno zwycięzcy, jak i przegrani. To powiedziawszy, być może najbardziej znaczącą zaletą inwestowania w jakąkolwiek kryptowalutę jest możliwość osiągnięcia solidnych zysków. Zyski te mają jednak swoją cenę – możliwość “przełknięcia” ogromnej zmienności.

Dywersyfikacja

Oprócz zmienności, kryptowaluty zapewniają również inwestorom mechanizm dywersyfikacji ich portfeli, które tradycyjnie są trzymane w akcjach, towarach i obligacjach. Co to oznacza? Cóż, inwestorzy instytucjonalni, osoby o wysokich dochodach (HNWI) i inwestorzy detaliczni zaczęli obecnie przeznaczać niewielki procent swoich portfeli na kryptowaluty.

5% portfela

Ostatnio Mike Novogratz, dyrektor generalny Galaxy Digital Assets, rzucił światło na to, jak ten efekt zmienia sposób, w jaki inwestorzy zmieniają swoje nastawienie. Novagratz powiedział CNN, “Teraz myślę, że może to być bardziej znacząca część portfeli ludzi … Myślę, że nowy inwestor może umieścić 5% w Bitcoin. Bitcoin nie wróci do zera – ten pomysł, że może wrócić do zera, nie jest już słuszny. Z pewnością może powrócić do 14 000 dolarów, możesz stracić 30% do 40%, ale nie stracisz 80% do 90% swoich pieniędzy. Jest tam zbudowana zbyt duża infrastruktura”.

To powiedziawszy, w erze “niestabilności inflacji” i szalonego drukowania pieniędzy przez Fed, złoto nie radziło sobie tak dobrze jak ostatnio. W tej chwili towary i metale szlachetne powinny się rozwijać, ale tak nie jest, co spowodowało, że niektórzy inwestorzy spekulują, że bitcoin “kradnie” złoto.

Warren Buffett, a kryptowaluty

Jak w przypadku każdej inwestycji, istnieją pewne zastrzeżenia, o których należy pamiętać. Zmienność jest zarówno dobra, jak i zła. Dzieje się tak dlatego, że istnieje możliwość utraty pieniędzy, jak i uzyskania z nich zysków. Dlatego właśnie nigdy nie należy inwestować więcej, niż można sobie pozwolić na stratę. Warren Buffett wypowiedział się przeciwko kryptowalutom takim jak bitcoin, mówiąc, że są one dobrą inwestycją. W 2019 roku Buffett miał to do powiedzenia na temat bitcoina: “Bitcoin nie ma w ogóle żadnej unikalnej wartości. Nie produkuje niczego. Możesz wpatrywać się w niego przez cały dzień i żadne małe Bitcoiny nie wychodzą ani nic takiego. To złudzenie, w zasadzie”.

Handel i inwestowanie w kryptowaluty

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz dodać kryptowaluty do swojego portfela inwestycyjnego, to będziesz musiał zapisać się na giełdę. Ważne jest, aby pamiętać, że różne giełdy mają różne funkcje. Na przykład niektóre giełdy o otwartym kodzie źródłowym nie proszą o inwazyjne dokumenty identyfikacyjne. Ponadto, nie każda giełda pozwala na zakup kryptowalut za pomocą karty kredytowej, ale OKEx tak. Pamiętaj również, aby sprawdzić wymagania KYC/AML giełdy, opłaty, opcje handlu instrumentami pochodnymi i czy giełda jest legalnie dostępna w Twojej jurysdykcji.

Istnieje również wiele innych opcji dla inwestorów, którzy holdują w perspektywie długoterminowej (5-10+ lat), dzięki którym można uzyskać pasywny dochód z posiadanych kryptowalut. Ważne jest, aby w przypadku korzystania z usług takich jak BlockFi lub Celsius Network, wykonać należytą staranność i mieć świadomość, że jeśli zarabiasz na odsetkach od swoich kryptowalut, istnieje związane z tym ryzyko.

Dodaj komentarz