Elastyczność to zdolność do łatwego przystosowywania się do nowych warunków. W przyrodzie przetrwa nie najsilniejszy, ale ten kto potrafi się najlepiej i najszybciej przystosować. Podobnie jest w biznesie, rynku pracy, organizacjach pozarządowych itd. Każda organizacja i każda branża zyska, jeśli będzie miała elastycznego lidera.
Z tego wpisu dowiesz się:
-Jakie sytuacje wymagają od przywódcy elastyczności?
-Czym różni się konsekwencja od bezsensownego uporu?
-Kiedy być elastycznym, a kiedy trzymać się planu?
-Jakie są przeszkody w elastycznym myśleniu?
-Konsekwencja jest dobra. Ślepy upór przynosi szkody.
Jest duża różnica, pomiędzy konsekwencją w dążeniu do celu, a zwykłą głupotą. Kiedy piszę o konsekwencji, mam na myśli ludzi, którzy wytrwale dążą do celu i są elastyczni. Jeśli coś nie wychodzi, zmieniają metodę działania. Natomiast, kiedy piszę o ślepym uporze, mam na myśli generałów I Wojny Światowej, którzy wysyłali na śmierć rzesze żołnierzy planując kolejny frontalny atak za atakiem.
Jeśli coś nie przynosi rezultatów, należy dokonać zmiany. Odpowiedzialność za decyzję o zmianie leży na barkach przywódcy.
Bywa, że liderzy nie dostrzegają potrzeby zmiany, ponieważ są zbyt ufni w swoje stare metody. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy dany sposób działania sprawdzał się w przeszłości. Inną przeszkodą może być zwykła pycha. Przywódca nie powinien za wszelką cenę bronić własnego pomysłu, procedury czy doktryny tylko dlatego, że to jego pomysł.
Przykłady elastyczności w zarządzaniu projektem
Wyobraź sobie, że masz grupę roboczą i zarządzasz projektem. Zapewne określiliście cel metodą SMART, stworzyliście PLAN i zaczęliście DZIAŁAĆ.
Jeżeli pojawiają się problemy albo nowe możliwości, być może warto podjeść do sprawy w sposób elastyczny.
Można zmienić DZIAŁANIA, jeśli te, które wykonujecie nie przynoszą rezultatów. (Zmienić zupełnie albo wzmocnić.)
Często trzeba zmodyfikować PLAN, ponieważ ten wstępny okazał się oderwany od rzeczywistości.
,,Plany są niczym. Planowanie jest wszystkim”. D. Eisenhower
Sztywne trzymanie się planu, gdy sytuacja jest zmienna, to głupota. Nie stworzenie planu, przy skomplikowanych projektach, to samobójstwo.
Zdarza się także, że należy podejść elastycznie do CELU. To może dziwić wiele osób, bo przecież cel jest święty i to on określa wszystko inne. Otóż nieprawda. Właśnie do zmiany celu, jeśli jest taka potrzeba, trzeba naprawdę dobrego przywódcy. Nie każdy potrafi dostrzec, że kierunek, w którym zmierza zespół jest zły. Wielu liderów woli ślepo kontynuować marsz niż wykazać się odwagą i sprawdzić, czy idą dobrym szlakiem.
Uważaj na wymówki
Drugą stroną medalu jest pokusa częstego chodzenia na kompromisy.
To może zmieńmy plan, bo to jest nierealne?
Kiedy przyjdzie ci do głowy taka myśl, poważnie się zastanów czy rzeczywiście chodzi o elastyczność, czy o wymówkę przed realizowaniem ambitnych terminów.
Podsumowanie
Jakie sytuacje wymagają od przywódcy elastyczności?
Gdy wszystko wokół się zmienia i trzeba się dostosować do nowych warunków (szans i zagrożeń). Również, kiedy projekt, lub organizacja, której przewodzisz nie robią postępów.
Czym różni się konsekwencja od bezsensownego uporu?
Konsekwencja to świadome podążanie w miejsce, w które chcesz dojść. Podczas takiej podróży trzeba być elastycznym. Czasem zmienić środek transportu, wybrać skrót, pojechać objazdem.
Bezsensowny upór jest wtedy, gdy wybierzesz jedną konkretną drogę i na siłę, nie dbając o towarzyszy podróży, będziesz brnął i ignorował lepsze rozwiązania.
Kiedy być elastycznym, a kiedy trzymać się planu?
Jakie są przeszkody w elastycznym myśleniu?
Przywiązanie do starych metod, pycha, strach przed tym, co nowe.
A Ty, co sądzisz o elastyczności w pracy lidera?
Trzymaj się planu, kiedy plan jest dobry. W przeciwnym wypadku zmień coś 🙂