Wielu ludziom oglądającym różnorakie seriale kryminalne może się wydawać że praca technika kryminalistyki jest łatwa i przyjemna i nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Prawdopodobnie najpopularniejszym technikiem kryminalistyki jest grany przez aktora Tomasza Radawca, Bolesław Kowalski z serialu Sprawiedliwi- Wydział Kryminalny. Jego praca w serialu wydaje się nieskomplikowana, gdyż jedynie przyjeżdża na miejsce zbrodni i zbiera informacje na temat poszkodowanego lub ofiary, które następnie przekazuję prowadzącym śledztwo policjantom grających na co dzień w tym serialu.
Od czego najlepiej zacząć?
Należy jednak podejść do całej sprawy na zimno i zdać sobie sprawę z tego, że same studia nie należą również do najłatwiejszych. Praca policjanta i technika kryminalistycznego wymaga w głównej mierze dobrej sprawności fizycznej, stąd też każdy potencjalny absolwent powinien zadbać o dobrą kondycję fizyczną, gdyż jak wiadomo praca w policji to nie tylko papierkowa robota, ale również łapanie przestępców i wiele siłowych sytuacji, które wymagają doskonałej sprawności fizycznej aby poradzić sobie z wszelakimi problemami życia codziennego w tej pracy. Warto również rozważyć studia licencjackie lub magisterskie, związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, zarówno kryminalistyczne jak i kryminologiczne. Przyszły absolwent kryminologii będzie mógł pracować jako anatomopatolog i będzie miał za zadanie “jedynie” siedzieć w laboratorium i analizować ślady które trafią do jego laboratorium po wcześniej zaprezentowaniu szczegółów sprawy przez policjantów prowadzących śledztwo.
Na czym w rzeczywistości polega prawdziwa praca technika kryminalistyki??
Należy jednak podejść do całej sprawy na chłodno i zdać sobie sprawę z tego, że ta praca nie jest tak łatwa jak się wydaje. Samo szukanie dowodów w prawdziwej sprawie kryminalnej tak naprawdę zajmuje co najmniej kilka dni i potrzeba do tego kilkunastu techników kryminalistyki. W popularnych serialach i filmach, praca technika kryminalistyki to nierzadko też zgrabnie ułożone ciało na miejscu zbrodni i niewielka plama krwi na jego ubraniu. W rzeczywistości sam zapach zwłok wydobywający się z miejsca zamieszkania ofiary na klatkę schodową, a także widok krwi mówiąc eufemistycznie, nie należy do najprzyjemniejszych widoków na świecie. Stąd też praca technika kryminalistyki wymaga dużej odporności na stres i niewielkiej wrażliwości na odchody biologicznie. W jednym z wywiadów prasowych, doświadczony technik kryminalistyki przyznał że po potrąceniu człowieka przez pociąg, fotografował wraz z innymi technikami fragmenty jego ciała z odległości ponad pół kilometra. Dlatego też jeżeli potencjalny absolwent bezpieczeństwa wewnętrznego lub innej szkoły policyjnej w Szczytnie jest zbyt wrażliwy na tego typu widoki, powinien dać sobie spokój z pracą w tym zawodzie, gdyż każdy technik kryminalistyczny posiada własny stopień służbowy i musi posiadać również odpowiednio duże doświadczenie, tak aby poradzić sobie w tym zawodzie.
<h2> Mity dotyczące pracy technika kryminalistyki <h2>
W Internecie oraz w innych środkach masowego przekazu nie brakuje również mitów dotyczących pracy w tym zawodzie. Wśród nich można znaleźć te wedle których technik kryminalistyki ma nieograniczona wolność działań na miejscu zdarzenia. To oczywiście nieprawda, gdyż całe zaangażowanie w sprawę technika kryminalistyki jest ściśle określone we wszystkich przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych aktów prawnych, dlatego też policjanci nie badają śladów, a technik kryminalistyki, pomimo faktu że jest policjantem nie przesłuchuje ludzi na miejscu zdarzenia.
Nieprawdą jest również to że w tej pracy nie ma zaawansowanej biurokracji. Jest to nieprawda, gdyż rozbudowana dokumentacja przede wszystkim spowodowana jest bardzo zawiłymi przepisami obowiązującego prawa, a także wagą podejmowanych decyzji oraz potencjalnych dowodów procesowych, świadczących o winie lub niewinności określonego człowieka w danej sprawie karnej. Każda opisana notatka może być bardzo istotna dla ostatecznego werdyktu sądu.
Bezapelacyjnie należy podkreślić, że w ciągu trzydziestu lat laboratoria kryminalistyczne stały się miejscami w których pracują znakomici fachowcy, przy użyciu sprzętu najwyższej klasy najnowocześniejszego sprzętu badawczego. Za spektakularnymi sukcesami polskiej policji nie stoją jedynie wybitni śledczy, obdarzeni ponad przeciętnym ilorazem inteligencji, lecz również stale rozwijające się możliwości kryminalistyki.
Przyszły technik może liczyć na zarobki powyżej czterech tysięcy złotych brutto.