Jak zostać brokerem i czy to się opłaca?

Jak zostać brokerem i czy to się opłaca?

Każdy ubezpieczeniowy broker jest osoba fizyczną bądź prawną, która świadczy bogate usługo z zakresu doboru odpowiedniego ubezpieczenia czy też doradza w wyborze ubezpieczyciela. Każdy broker ma za zadanie reprezentować interesy swojego klienta tak by działać na jego korzyść. Wyszukiwanie najlepszych ofert a nawet negocjacje z towarzystwami ubezpieczeniowymi należy do zdań brokerskich. Praca brokera nie kończy się jednak w momencie podpisania polisy przez klienta. Jeśli zostanie wyrządzona szkoda ma on obowiązek uczestniczyć w całym procesie jej naprawiania. Dobry broker musi być na bieżąco ze wszystkim nowościami i zmianami, jakie mają miejsce na rynku, a w ostatnich czasach jest ich sporo. Zawód ten ma przed sobą przyszłość, trzeba tylko dostrzec jego zalety. Wiele agencji ubezpieczeniowych decyduje się podjąć współpracę z brokerami, więc w najbliższych latach będzie to naprawdę opłacalne zajęcie, trzeba tylko zdać niestety trudny egzamin zdobyć licencję i świat brokerów stoi otworem.

Szkolenie na doradcę inwestycyjnego.

Doradca inwestycyjnym może zostać prawie każdy, kogo interesuje ta branża. Trzeba jednak przejść specjalne szkolenie, które kończy się egzaminem. Bez wątpienia bogata wiedza o rynku kapitałowym przyda się w życiu. Każda firma, która organizuje takie kursy zapewnia potrzebne materiały szkoleniowe. Wykłady prowadzone są przez doradcę inwestycyjnego posiadającego stosowną licencję. Zajęcia zazwyczaj mają formę war tatową. Od kandydatów na doradców wymagane jest zaangażowanie, umiejętności analitycznego myślenia a także łatwość przyswajania wiedzy. Nie jest to prosty kurs i nie każdy przejdzie trzyetapowy egzamin. Trzeba zmobilizować się i wziąć za naukę. W branży finansowej nie ma miejsca na pomyłki, a by stać się profesjonalnym doradca inwestycyjnym nie wystarczy tylko zdobyć papier, trzeba wykazać się zaangażowaniem i znajomością rynku. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik otrzymuje także odpowiedni certyfikat, iż takie szkolenie odbył. Osoby, które z góry nastawiają się tylko na szybkie zyski nie powinny zapisywać się na niego. Szkoda czasu.

Co trzeba zrobić żeby zostać brokerem?

Osoby zainteresowane zawodem brokera powinny charakteryzować się dużą cierpliwością. Muszą być solidne i łatwo przyswajać wiedzę. Musza także być na bieżąco z sytuacja, jaka panuje na rynku kapitałowym. Praktycznie każdy zmoże zostać brokerem jednak tylko osoby, które będą umiały wzbudzić zaufanie mają szanse na karierę w tym zawodzie. Wykształcenie nie ma wpływu na zawód brokera, nie ma także dodatkowych schodów trzeba tylko zdać egzamin i zdobyć licencję a to nie jest wcale proste. Ci, którzy pragną założyć własną brokerską firmę muszą liczyć się z dość wysokimi kosztami początkowymi. Zobowiązani są do uiszczenia rocznego ubezpieczenia OC, które wynosi ok. dwa tysiące złotych. Oczywiście, jeśli zatrudnia się w firmie brokerskiej koszty te spadają na pracodawcę. Klienci w dzisiejszym świecie są bardzo wymagający, więc by pozyskać doświadczenie w tym zawodzie trzeba znać się na rzeczy. Jednak według wielu statystyk zawód ten ma przed sobą świetlana przyszłość. Trzeba tylko dobrze wykorzystać szanse.

Czy warto zakładać działalność brokerską?

Młode niedoświadczone osoby, które decydują się na założenie firmy w dzisiejszych czasach mogą napotkać wiele przeciwności losu. Cóż prawo jest nieubłagane a i w urzędach trzeba stracić wiele nerwów. Założenie firmy brokerskiej jak i zresztą każdej jednej jest dość kłopotliwe. W przypadku brokerskiej działalności konieczne będzie zwrócenie się do Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczenia. Stosowne wnioski na wydanie pozwolenia odnośnie ubezpieczenia ludzi czy mienia składa się właśnie w takim miejscu. Najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w taki dokument by móc go na spokojnie przeczytać i wypełnić. Oczywiście bez uiszczenia stosownej opłaty się nie obędzie. Zresztą jak w prawie każdym urzędzie. Oczywiście takie warunki odnoszą się, jeżeli firma działa w branży ubezpieczeń komunikacyjnych. Chcąc rozszerzyć swoją działalność wymagane będą kolejne pozwolenia i wpisy. Więc znów trzeba będzie czasu i nerwów by wszystko załatwić. Warto zakładać tego typu firmy, bo jest to opłacalny interes, ale tylko dla tych, którzy mają o tym pojęcie.

Pomocni brokerzy ubezpieczeniowi

Zapewne pytając przypadkowych przechodniów, kim jest broker ubezpieczeniowy, czym się zajmuje nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Mało, kto zna to określenie. Zawód ubezpieczeniowego brokera jest licencjonowany. W zasadzie każdy może nim zostać, jeśli zda stosowny egzamin przed specjalną komisją. Oczywiście potrzebne będzie tez odpowiednie zezwolenie by móc prowadzić legalną brokerską działalność. Wydawane jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Składając potrzebny do tego celu wniosek otrzymamy pozwolenie jak i automatycznie zostaniemy wpisani na ogólnopolską listę ubezpieczeniowych brokerów. Dzięki temu nim skorzysta się z usług danej osoby można bardzo łatwo sprawdzić jej kwalifikacje i doświadczenie w temacie. Brokerzy wykonują bardzo pożyteczną pracę w zakresie analizy rynku dla klienta jak i negocjacji. Popularność tego zawodu wzrasta z roku na rok, zapewne, dlatego iż jest to opłacalne zajęcie, które można traktować jako prace dodatkową. Korzystając z usług profesjonalnych brokerów będziemy mieć pewność, iż wszystkie nasze umowy będą zgodne z prawem i korzystne.

Dodaj komentarz