Jakie cechy charakteru powinien mieć człowiek biznesu?

Jakie cechy charakteru powinien mieć człowiek biznesu?

Biznesman to osoba mająca cenne cechy

Prowadzenie biznesu wymaga pewnych cech osobowych. Nie jest to praca dla każdego, a osoba prowadząca własną firmę powinna być:

* cierpliwa

* odporna na porażki, ponieważ w każdym biznesie takie niepowodzenia się zdarzają;

* solidna, dotrzymująca słowa;

* nieustannie ucząca się, czyli nastawiona na rozwój osobisty;

* proaktywna

* chętnie rozwijająca firmę oraz szukająca nowych sposobów jej funkcjonowania;

* sprawiedliwie oceniająca pracowników, dająca im pewną autonomię, ale wymagająca od nich solidnej pracy;

* motywująca pracowników, potrafiąca dobrać najlepsze osoby do współpracy. Umie także rozstać się z kiepskim pracownikiem. Potrafi racjonalizować zatrudenienie i nie żal jej pracowników, którzy muszą odejść. Nie może sobie pozwolić na upadek firmy, lecz musi robić wszystko, by firma przetrwałą w najtrudniejszych nawet czasach.

Wykształcenie, doświadczenie oraz wiedza

Osoba biznesu musi też mieć wykształcenie, szczególnie ważna dla niej jest wiedza ekonomiczna i prawnicza. Powinna także mieć opanowane umiejętności związane z zarządzaniem zespołem oraz sprawną komunikacją zewnętrzna. Prezes to człowiek aktywny, pracujący wiele godzin dziennie, doceiający to, co ma i skoncentrowany na coraz większych osiągnięciach zawodowych oraz życiowych. Nie poddaje się łatwo, jest twardy i skoncentrowany na celach, które chce osiągnąć. Często kończy dodatkowe kursy oraz studia, na przykład MBA. Taka wiedza jest mu niezbędna do sprawnego i solidnego kierowania firmą. Na prezesie można polegać i ufać mu, a jego działania są starannie planowane. Co więcej potrafi prowadzić firmę w czasach dobrych, pomyślnych, oraz w czasach kryzysu. Niejedna osoba doceni takie wsparcie i chętnie będzie je świadczyła niejednej osobie. Solidny menedżer dba nie tylko o siebie, ale o powodzenie życiowe całej załogi. Wie, jak ją wspierać, jak nią kierować, jak nią zarządzać. Im lepsza praca, tym większe nią zainteresowanie. Niejedna osoba doceni taką pracę i chce ją wykonywać. Solidność, zainteresowanie pracą oraz poszukiwanie wsparcia sa najważniejsze. Każdy pracownik może liczyć na współpracę z solidnym człowiekiem biznesu, a kierowanie firmą wymaga wielu cech, których nie mają szeregowi pracownicy.

Menedżer tworzy wizję

Menedżer opracowuje wizję, strategię oraz misję danej firmy. Działa na jej rzecz, pracuje najlepiej, jak tylko potrafi i robi wszystko, aby każdemu było lepiej. Niejedna osoba doceni to, co najlepsze i wyjątkowe, a klienci szukają możliwości rozwoju.

Dodaj komentarz