Jakie korzyści Twoja marka może osiągnąć dzięki wielokanałowej komunikacji z klientem?

Jakie korzyści Twoja marka może osiągnąć dzięki wielokanałowej komunikacji z klientem?

Technologie rozwijają się na naszych oczach w błyskawicznym tempie, a komunikacja marketingowa nie jest tu wyjątkiem. Wraz z pojawianiem się nowych kanałów, marketerzy szukają nowych sposobów na zaangażowanie potencjalnych klientów i budowanie publiczności. Ale jak w przypadku każdej innej strategii, sukces opiera się na solidnych fundamentach i konsekwencji w działaniu. Zanim zaczniesz korzystać z nowych kanałów, lepiej upewnij się, że Twoja obecna komunikacja jest zsynchronizowana na wszystkich platformach i zapewnia płynne doświadczenie omnichannel.

Czym jest marketing wielokanałowy?

Marketing wielokanałowy, onaczej omnichannel, odnosi się do wszystkich strategii i rozwiązań marketingowych, które pomagają zapewnić płynną komunikację zoptymalizowaną dla każdej platformy, z której korzystasz, aby dotrzeć do swoich klientów.

Główne cechy marketingu omnichannel:

  • Dociera do klientów tam, gdzie oni są.
  • Dostosowuje się do planu dnia klienta.
  • Jeśli klient zdecyduje się na zmianę preferowanej platformy, marketing omnichannel podąży za nim, zamiast przekonywać go do powrotu.
  • Klient może oczekiwać ustalonego schematu komunikacji na każdym kanale.

Marketing wielokanałowy w praktyce

To wszystko brzmi dobrze, ale jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że jesteś marką sprzedającą produkty beauty & care. Masz stronę internetową z chatbotem, bloga, aplikację, konta na Instagramie, Facebooku i Twitterze oraz swój kanał na YouTube z tutorialami do makijażu. Prowadzisz regularne kampanie wysyłając e-maile, SMS-y. Niektórzy z Twoich klientów mogą regularnie wchodzić w interakcję ze wszystkimi tymi kanałami, inni mogą tylko odwiedzać stronę internetową i śledzić Facebooka, jeszcze inni mogą być subskrybentami e-maili, ale nie powiadomień typu push.

Bycie wielokanałowym oznacza, że wszyscy Twoi klienci i subskrybenci mogą wchodzić w interakcję z Twoją marką i tworzonymi przez Ciebie treściami na preferowanym przez nich kanale. Bez względu na to, jakich informacji potrzebują w danej chwili, powiedzmy jak prowadzić wysyłkę międzynarodową lub jak dbać o skórę 35+, powinni mieć możliwość uzyskania ich na stronie internetowej, w artykułach na blogu, poprzez chatbota, na kontach społecznościowych i poprzez Twoje kampanie.

To samo dotyczy biznesów B2B. Treści na Twoim blogu, na YoutTube czy w podcastach mogą różnić się formatem, ale powinny trzymać się jednej strategii. Przyjrzyj się tej serii treści. Platforma automatyzacji marketingu publikuje artykuł na blogu na temat e-mail marketingu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, tworzy samouczek wideo na temat tego, jak zaprojektować kampanię IWD i promuje ją za pomocą newslettera i mediów społecznościowych. Tak więc jedna kampania contentowa jest promowana w 6 kanałach: blog, kanał YouTube, newsletter email, powiadomieniach, Twitter, Facebook. Zawsze, gdy odbiorcy są w danym momencie, otrzymują użyteczne treści wraz z ofertami dotyczącymi promowanych ofert. Jest to wielokanałowe podejście do content marketingu i komunikacji z klientem, które dziś jest niezbędne do prowadzenia biznesu.

Dlaczego potrzebujesz marketingu wielokanałowego?

Podejście omnichannel może być stosowane na każdym etapie interakcji z klientem, niezależnie od tego, czy jest to pozyskiwanie, retargetowanie, retencja czy ponowne zaangażowanie.

Dodatkowo, jest ono dość elastyczne. Nie musisz koniecznie wykorzystywać wszystkich platform do danego zadania jednocześnie. Możesz skupić się na tej lub tych, które najbardziej pasują do Twoich aktualnych potrzeb i na nie skierować cały swój budżet i zasoby. Na przykład, jeśli masz silnego bloga z lojalnymi zwolennikami i newsletter z 10 tys. subskrybentów, będą to Twoje priorytety przy wprowadzaniu nowego produktu lub organizowaniu wydarzenia. A jeśli masz dużą liczbę obserwujących na Instagramie, regularne publikacje, transmisje na żywo z partnerami i sesje Q&A będą kluczowymi działaniami.

Marketing omnichannel może być zautomatyzowany

Kiedy ludzie myślą o strategiach wielokanałowych, wyobrażają sobie wiele rutynowych czynności do wykonania i wiele platform, których obsługi trzeba się nauczyć. Jednakże, nie musi to być aż tak trudne. W rzeczywistości, nowoczesne technologie pozwalają na automatyzację procesów marketingowych i prowadzenie większości działań w ramach jednego systemu.

Jeśli wybierzesz profesjonalne oprogramowanie do automatyzacji, które wspiera wysyłanie masowych i transakcyjnych wiadomości, śledzenie i zbieranie danych o klientach, personalizację, segmentację itp. możesz obsługiwać wszystkie działania w jednym miejscu dzięki ujednoliconym profilom kontaktowym i zautomatyzowanym przepływom pracy i danych.

Dodaj komentarz