Jakie umiejętności miękkie powinien posiadać dobry menager?

Jakie umiejętności miękkie powinien posiadać dobry menager?

Prowadzenie biznesu w dużej mierze łączy się z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Aby osiągać sukcesy w biznesie potrzebny jest cały szereg umiejętności. Bardzo ważna jest wiedza, doświadczenie oraz posiadane certyfikaty. Jednocześnie każdy, kto pragnie zyskać pozycję lidera musi posiadać odpowiednio wypracowane umiejętności miękkie.

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie wielu osobom kojarzą się z rozmowami o pracę. To właśnie przy tej okazji bardzo często jesteśmy pytani o to, czy potrafimy się komunikować oraz jak radzimy sobie ze stresem. Dzięki umiejętnościom miękkim możemy lepiej porozumiewać się z innymi osobami w organizacji. Większość z nich łączy się z inteligencją emocjonalną. To ona pozwala lepiej pracować osobom, które wiedzą jak planować oraz wyznaczać swoje cele. Osoby z dobrze rozwiniętą inteligencją emocjonalną potrafią także dobrze siebie motywować do działania.

Empatia

Empatia to jedna z kluczowych cech, które pomagają być dobrym przywódcą i z sukcesami prowadzić biznes. Gdybyśmy chcieli zdefiniować empatię to należy powiedzieć, że jest to umiejętność rozumienia postępowania innych ludzi. Takie osoby łatwo wczuwają się w położenie innych osób. Ta cecha bardzo przydaje się wszystkim tym, którzy chcą zarządzać pracownikami. Empatyczny menedżer łatwo dostrzeże jakie mocne i strony mają jego pracownicy i będzie umiał dobrze to wykorzystać. Taki lider, dzięki posiadanej wiedzy i umiejętnościom empatycznym będzie też w stanie inspirować innych do działania.

Praca zbiorowa

Prowadzenie biznesu bardzo często wymaga wykonywania pracy grupowej. Taka praca sama w sobie jest bardzo korzystna, bo zwykle szybciej i łatwiej osiągamy efekty, uczymy się i inspirujemy od innych. Jednocześnie praca grupowa jest trudna, bo spotykają się ze sobą osoby o różnych umiejętnościach i temperamentach. Dochodzi do tego jeszcze poczucie sprawiedliwości, kiedy jedni pracują więcej a drudzy mniej. Aby dobrze radzić sobie w pracy grupowej trzeba mieć rozwinięte umiejętności przystosowywania się. Osoby, które łatwo idą na kompromisy oraz lubią zmiany dobrze radzą sobie w pracy w grupie. Jest tutaj potrzebna także otwartość na nowe metody pracy. Dobrze jest gdy w grupie panuje zaufanie a wszyscy członkowie wiedzą, że pracują dla wspólnego celu, więc nie tracą czasu na zbędną rywalizację. Wiele badań udowodniło już, że pracując w grupie można uzyskać lepszy efekt końcowy niż wynikałby on z sumy pracy pojedynczych osób. Praca w grupie daje duże pole do wykorzystywania kreatywności.

Właściwa organizacja pracy

Bardzo przydatną umiejętnością u menedżerów działających w biznesie jest właściwa organizacja pracy. Taka osoba potrafi doskonale zarządzać sobą w czasie. Jest ona przygotowana do tego by wyznaczać swoje cele, ustalać odpowiednie listy zadań i określać priorytety. Pracuje ona w swoim najbardziej kreatywnym czasie, po to by później mieć więcej czasu na relaks i regenerację.

Dobra komunikacja

Nie da się prowadzić biznesu bez efektywnej komunikacji. Nikt nie działa w próżni i każdy, kto chce istnieć na rynku musi wchodzić w interakcje z klientami, partnerami, dostawcami i pracownikami. Jest bardzo ważne aby dobry menedżer potrafił komunikować się ze swoimi podwładnymi. Gdy chce im przedstawić nowy projekt, powinien zrobić to umiejętnie, tak aby zachęcić wszystkich do zaangażowania. W biznesie nie da się też uniknąć sytuacji konfliktowych. Menedżer, który potrafi dobrze komunikować się, będzie jednocześnie w stanie wszelkie takie sytuacji rozwiązać a dzięki swojej empatii w wielu przypadkach uda mu się zapobiegać konfliktom.

Motywowanie innych ludzi

Motywowanie ludzi ze swojego otoczenia nie jest sprawą prostą. Jednocześnie są zadania, których nie można wykonać w pojedynkę i trzeba zjednać sobie sprzymierzeńców. Aby motywować swoich pracowników warto wykorzystywać umiejętności miękkie. Będzie to empatia, rozumienie innych, jasne i klarowne przedstawianie myśli oraz zachęcanie poprzez przykład. Aby odniosło to skutek dobry menedżer musi nie tylko pięknie mówić ale także uwiarygodniać wszystko także swoją postawą w codziennej pracy.

Dodaj komentarz