Każdy z nas na różnych etapach życia staje przed jakimś ciężkim wyborem. Im starsi jesteśmy, tym więcej poważnych decyzji musimy podjąć. Jedną z takich sytuacji jest wybór ścieżki zawodowej, przez którą najprawdopodobniej będziemy szli przez wiele następnych lat. Długotrwała edukacja bardzo często pozwala nam na wybór zawodu związanego z naszą pasją. W tym artykule poznamy wszelkie zawody, które mają coś wspólnego z najbardziej popularnymi zwierzętami domowymi. Choć może się nam wydawać, że przecież zwierzakowi wystarczy tylko weterynarz, to nic bardziej mylnego. Po przeczytaniu tego tekstu dowiemy się, jak wiele osób może zajmować się naszymi pupilami.
Weterynarz.
Co prawda wspomnieliśmy już o nim wcześniej. Jednak nie możemy go pominąć w tym zestawieniu. Weterynarz to specjalista, do którego uczęszczamy z naszymi zwierzakami najczęściej. To właśnie do niego udajemy się, kiedy naszemu pupilowi coś dolega. U weterynarza wykonamy też obowiązkowe szczepienia czy zabiegi. Ponadto u lekarza weterynarii dostaniemy receptę na leki bądź poradę. W gabinecie możemy także wykonać badania laboratoryjne i diagnostyczne. Weterynarz, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie prowadził ciążę samicy i dbać o to, aby poród odbył się bez komplikacji. Poza tym weterynarz ma też przykry obowiązek usypiania zwierzęcia, jeśli stwierdzi, że choroba rozwinęła się tak bardzo, że nie można pupila już uratować.
Każdy weterynarz powinien być dobrym empatycznym człowiekiem, któremu nie jest obojętna krzywda zwierząt.
Behawiorysta.
Zawód ten stosunkowo niedawno stał się popularny. Behawiorysta pracuje ze zwierzakami nad ich charakterem, zachowaniem, czy walce z lękami lub agresją. Głównym zadaniem takiego człowieka jest obserwacja zwierzęcia w środowisku naturalnym. Na podstawie takich obserwacji może wywnioskować gdzie leży podłoże problemu, z którym się zgłosiliśmy. Jeśli behawiorysta odpowiednio zdiagnozuje problem, to wtedy może rozpocząć pracę ze zwierzęciem, która go rozwiąże. Należy mieć jednak na uwadze, że taka współpraca może trwać dość długo, w zależności od tego, jak głęboko problem jest zakorzeniony. Ponadto wszelki ćwiczenia, czy nauka dobierane są indywidualnie do potrzeb zwierzaka.
Behawiorysta powinien być osobą spokojną, uważną i z odpowiednim podejściem do zwierząt.
Zoopsycholog.
Zawód ten jest dość podobny do behawiorysty. Jednak zoopsycholog jak sama nazwa mówi, zajmuje się psychologią zwierzęcą. Zajmuje się on głównie badaniem reakcji zmysłowych i instynktowych zachowań zwierząt, ich źródeł i mechanizmów. Do zoologa najczęściej udajemy się, kiedy nasz pupil nie potrafi poradzić sobie z emocjami. Bardzo często przyczynami takich wizyt są: niekontrolowana agresja, niszczenie przedmiotów, apatia, bądź nieumiejętność odnalezienia się w otoczeniu po latach spędzonych w schronisku. Ponadto zoopsycholog potrafi rozpoznać emocje psa, tylko na podstawie postawy jego ciała.
Zoopsycholog musi być osoba spostrzegawczą, cierpliwą i zwyczajnie dobrą.
Groomer.
Ten zawód także zyskał swoją popularność stosunkowo niedawno. Groomer to nikt inny jak stylista zwierząt. Osoba taka jest odpowiedzialna za pielęgnację naszego pupila. W wielu salonach groomerskich możemy znaleźć wiele zabiegów, które zadbają o wygląd naszego zwierzaka. Udając się do zwierzęcego stylisty, możemy liczyć na kąpiel, czesanie i podcinanie futra, skracanie pazurów, czyszczenie uszu, pozbywanie się insektów czy trymowanie, czyli usuwanie nadmiaru sierści ręcznie bądź za pomocą maszynki. Z pomocy groomera początkowo korzystali właściciele zwierząt wystawowych, których wygląd jest oceniany. Jednak obecnie coraz więcej ludzi korzysta z pomocy zwierzęcego stylisty, licząc na profesjonalne zadbanie o wygląd i komfort naszego zwierzaka.
Groomer powinien wykazywać następujące cechy: spokój, opanowanie, czy cierpliwość.
Dogwalker.
Nazwa zaciągnięta z języka angielskiego, u nas w Polsce to po prostu osoba wyprowadzająca psy na spacer. W Internecie można znaleźć coraz więcej ogłoszeń, w których ludzie oferują, że wyjdą z naszymi psiakami na spacer za pewną opłatę zależną od czasu spędzonego na powietrzu. Jednakże ludzie niezbyt chętnie korzystają z pomocy obcej osoby i nie chcą powierzyć jej ukochanego zwierzaka. Jednak są w naszym kraju ludzie, którzy osiągnęli mały sukces w takiej pracy. Najlepsi układając odpowiedni grafik i wyprowadzając więcej niż jednego psa w tym samym czasie, osiągają zysk około tysiąca złotych miesięcznie.
Być może w przyszłości ten zawód stanie się bardziej popularny i dochodowy.
Pracownik schroniska.
Choć zawód omawiany na końcu to bardzo istotny. Jak sama nazwa mówi mamy tutaj do czynienia z osobą, która na co dzień dba o bezdomne zwierzęta. Do jego obowiązków należy głównie podawanie jedzenia i picia, czyszczenie boksów i kuwet. Praca w schronisku jest niezwykle ciężka i wymagająca. Człowiek na takim stanowisku nie może być zbytnio wrażliwy, bo sobie zwyczajnie nie poradzi. Musi także nauczyć się jak nie przywiązywać się do zwierząt, które ma pod opieką. W innym wypadu chciałby w końcu wszystkie zabrać do domu. Być może zabrzmi to sprzecznie, ale trochę wrażliwości jest potrzebne na takim stanowisku, po to, aby zrozumieć, jak wiele dane zwierzę przeszło i co powoduje jego zachowanie.
Jak widać powyżej, nasi pupile mogą skorzystać z pomocy wielu ludzi, którzy zadbają o ich zdrowie, psychikę i dobre zachowanie. Ponadto możemy zadbać o wygląd i komfort zwierzaka, udając się na choćby obcięcie pazurów, jeśli nie chcemy czy boimy się to robić w domu. Przecież taki zwierzak to członek naszej rodziny i należy o niego dbać!