Lista zadań, czyli patent na efektywność

Lista zadań, czyli patent na efektywność

Dzisiejszy wpis o tym jak zwiększyć swoją efektywność, robić tylko rzeczy najważniejsze, a to wszystko w krótszym niż dotychczas czasie. Listy to-do czyli karteczki ekstremalnej efektywności…

Pewnie każdy z Was stosował różnego rodzaju listy. Najczęściej chyba robimy listy zakupowe, dzięki takiej liście jesteśmy w 100% pewni że nic nie zapomnimy i pominiemy produkty niepotrzebne.

Teraz tę listę należy przenieść do całego naszego życia, spisujemy na niej wszystkie nasze cele, zadania które musimy wykonać i segregujemy je w kolejności od zadania najważniejszego do zadania najmniej ważnego.

Praca z listą

W ciągu dnia nieustannie pracujemy z listą, dopisujemy do niej nowe pozycje, skreślamy zadania które już są wykonane lub utraciły jakąkolwiek wartość. Kluczem do maksymalnej efektywności jest odpowiednia segregacja zadań, musimy zdać sobie sprawę z tego co dla nas jest najważniejsze, co jest priorytetem (bardzo często są to zadania których raczej nie lubimy robić) oraz trzymać się nieustannie ustalonej kolejności przy wykonywaniu zadań.

Pamiętajmy o tym iż nie przechodzimy do następnego zadania jeżeli na naszej liście znajduję się ponad nim jakieś nie skreślone pozycje!

Miesiąc, tydzień, dzień ?

Polecam robienie list na różne okresy czasu. Każda lista jest troszeczkę inna i wychodzimy od ogółu (długi okres czasu) do szczegółu (krótki okres czasu).

Lista miesięczna – to lista najbardziej dla mnie ogólna, zapisuję a niej praktycznie tylko główne cele na dany miesiąc. Nie zagłębiam się w szczegóły jak tego dokonać.
Lista tygodniowa – tutaj ląduje część celów z listy miesięcznej, ale są one rozwinięte na cele pomniejsze lub zadania.
Lista dzienna – jest listą najbardziej szczegółową, zawiera konkretne działania składające się na cele. Ze moich obserwacji wynika iż im szczegółowa ta lista będzie tym lepiej. Pracując nie będziesz się zastanawiał nad tym co powinieneś później zrobić, nie będziesz robił niepotrzebnych przerw między zadaniami, wszystko będzie szło jak po sznureczku
Plusy i minusy

Nic nie jest idealne, listy ToDo również mają swoje wady i zalety, poniżej moje zestawienie:

Zalety:

zwiększona efektywność
brak strat czasowych między zadaniami
motywacja gdy uda nam się wykonać cały plan
nie zapominamy o niczym (wszystko mamy przecież na papierze)
odciążamy mózgownice

Wady:

do zrobienia szczegółowej listy potrzebne jest sporo czasu
wymagają systematyczności w prowadzeniu
nie ukończenie listy demotywuje
nie można przewidzieć na nich zadań kreatywnych (w końcu nie wiemy w jakim czasie uda nam się coś nowego wymyślić)

Dodaj komentarz