Najważniejsze zasady tworzenia sklepu w sieci

Zarabianie na własnej pasji

Odpowiednia nazwa, przejrzysty układ i ładny wygląd sklepu i dobry asortyment wydają się elementami kluczowymi w momencie tworzenia e-sklepu. Nic dziwnego – to rzuca się w oczy w pierwszej kolejności. Niestety, to nie wystarczy. Istnieje szereg zasad, którym sklep internetowy musi sprostać. W przeciwnym razie właściciela internetowego biznesu spotkać mogą poważne konsekwencje.

O czym musi pamiętać początkujący przedsiębiorca przy tworzeniu sklepu internetowego aby uniknąć nieprzyjemności prawnych?

Prawa autorskie – w Internecie na przykład łamania tych praw można natknąć się na każdym kroku. Obowiązek posiadania autorskich zdjęć i opisów produktów to absolutna podstawa. Internauci bardzo szybko odnajdą kradzione treści a wtedy, oprócz możliwego pozwu z tytułu łamania praw autorskich, będziemy postrzegani przez potencjalnych klientów w najlepszym razie jako nieprofesjonalni, w najgorszym – jako złodzieje.

To jednak nie jedyny wymiar w jakim należy postrzegać prawa autorskie w odniesieniu do sklepu internetowego. Kolejny problem pojawia się gdy zlecamy wykonanie szablony bądź grafiki innej osobie. Po wykonaniu pracy należy zadbać o przeniesienie praw autorskich – w umowie należy zaś określić szczegółowo sposób eksploatacji wykonanego dzieła.

Odpowiednie opisy produktów – oczywiście muszą być autorskie. Kopiowanie ich z innego serwisu jest stanowczo zabronione (patrz: punkt wyżej). Nie znaczy to jednak tak, że w trosce o oryginalność opisów, można dać się całkowicie ponieść ułańskiej fantazji. Opis każdego produktu musi być zgodny z Ustawą o prawach konsumenta z 30 maja 2014 roku. Według tego dokumentu opis produktu ma przekazywać w sposób jasny i dokładny informacje o produkcie tak, aby klient mógł dokonać świadomego wyboru. Z powodu dyrektywy wiele firm decyduje się na dodanie dwóch opisów: podstawowego (odpowiadającego dyrektywie) i rozszerzonego będącego opisem marketingowym.

Warto przestrzegać ustawy – nieprawidłowy opis produktu może sprawić, że umowa między sprzedającym a kupującym zostanie uznana za nieważną. Taki produkt może więc zostać odesłany do sklepu na koszt przedsiębiorcy.

Dobry regulamin – czyli taki, który nie jest kopiowany (znowu!) i który w sposób szczegółowy określa zasady funkcjonowania sklepu oraz reguluje prawa i obowiązki – zarówno właściciela sklepu jak i klienta. Dokładne opisanie warunków płatności i dostawy to absolutna podstawa! Przy tworzeniu regulaminu nie należy jednak za bardzo się rozpędzać: istnieje lista klauzul niedozwolonych. Ich wykaz znajduje się w serwisie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto tam zajrzeć, aby nie zaliczyć kosztownej wpadki.

Ochrona danych – chodzi tu przede wszystkim o dane osobowe klientów. Niedociągnięcia w ochronie danych osobowych mogą mieć wręcz katastrofalne skutki prawne. Aby zapewnić należyte bezpieczeństwo danych osobowych najlepiej skorzystać z usług Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Trzeba również dobrze przyjrzeć się firmie hostingowej, czy aby na pewno spełnia wszystkie wymagania dotyczące zabezpieczeń oraz wykonywania, przechowywania i usuwania kopii bezpieczeństwa danych zawartych w serwisie.

To bardzo podstawowe i jakże niezbędne rzeczy o które należy zadbać przed uruchomieniem swojego własnego sklepu internetowego. Wystarczy jeszcze trochę pracy, by zaoszczędzić sobie wielu problemów. Dzięki temu prowadzenie e-sklepu będzie przyjemniejsze!

Dodaj komentarz