Polityka BYOD, czyli pracowniku przynieś swój sprzęt

Polityka BYOD, czyli pracowniku przynieś swój sprzęt

Jakiś czas temu pisałem o zagrożeniach związanych z wykorzystywaniem przez pracowników własnego sprzętu elektronicznego w pracy. Należy jednak zwrócić uwagę także na pozytywne aspekty tego rozwiązania. W Stanach Zjednoczonych niemal połowa (49%) przepytanych osób stwierdziła, iż BYOD zdecydowanie poprawia produktywność. Zobaczmy gdzie można zyskać wprowadzając tego typu politykę.

1. Większa wydajność

Najważniejszy i najczęściej przytaczany argument przemawiający za wprowadzeniem BYOD. Wyższa produktywność wynika z faktu, iż pracownicy chętniej korzystają ze sprzętu, który znają i lubią. Ponadto nie tracą czasu na uczenie się obsługi, znajdywanie odpowiednich opcji itp. Zadowolenie z pracy często przekłada się także na lojalność zatrudnionych, którzy chwalą pracodawcę za zapewnienie im komfortowych warunków pracy.

2. Mniejsze nakłady na wyposażenie pracowników

Brak konieczności zakupu sprzętu dla każdego nowo zatrudnionego zdecydowanie wskazuje na słuszność adopcji polityki BYOD. W dużych firmach oszczędności mogą sięgać dziesiątków tysięcy złotych. Niemniej jednak przy sporej różnorodności wykorzystywanych urządzeń należy zadbać o ich odpowiedni support, który może okazać się w dłuższej perspektywie droższy niż zakup standaryzowanych urządzeń.

3. Lepsza kontrola nad tym co się dzieje

W większości firm pracownicy tak czy inaczej korzystają ze swoich prywatnych tabletów i smartfonów w celach służbowych. Dlatego wprowadzenie BYOD pozwala na usystematyzowanie tego, co już i tak ma miejsce. Odpowiednio skonstruowane zasady pozwolą na ograniczenie niebezpiecznych działań, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na reakcje pracowników.

4. Większa atrakcyjność pracodawcy

Pracownicy zazwyczaj cenią sobie rodzaj swobody jaki zapewnia BYOD. W szczególności w przypadku kiedy ich prywatne urządzenie współfinansowane jest przez pracodawcę (z racji tego, że będzie wykorzystywane także do czynności służbowych). Stąd wprowadzenie polityki zezwalającej na wykorzystywanie własnych urządzeń może być dodatkowym czynnikiem, który zachęci kandydatów do podjęcia pracy w firmie, która taką politykę stosuje.

5. Większa mobilność

Osoby zatrudnione w firmach, gdzie wprowadzono BYOD, częściej wykonują swoje zadania zdalnie. To pozwala im na wykonanie większej ilości czynności niż w przypadku pracy stacjonarnej (lub mniej przyjaznych urządzeń mobilnych) oraz na lepsze wykorzystanie czasu. Wynika to ze znajomości sprzętu oraz aplikacji, które się na nim znajdują (choćby klient poczty czy edytor tekstu).

Czy zatem warto wdrażać politykę Bring Your Own Device? To zależy Czynników jest wiele. Może być to nieuniknione ze względu na stale rosnącą popularność urządzeń przenośnych. Na pewno należy dobrze się do tego przygotować, bo zła implementacja BYOD może być brzemienna w skutkach. W kontrolowaniu tego co się dzieje z pewnością pomoże MDM (Mobile Device Management), którego głównym zadaniem jest zabezpieczanie przed negatywnymi skutkami wykorzystywania urządzeń przenośnych.

Dodaj komentarz