Przymusowy urlop, brak pracy? Co zrobić z wolnym czasem?

Przymusowy urlop, brak pracy? Co zrobić z wolnym czasem?

Każdy z Nas miał okres w swoim życiu – gdzie padało pytanie odnośnie naszej bierności życiowej. Dotyczy to w większości tego, że zamartwiamy się, a nawet obwiniamy o to, że nie właściwie wykorzystujemy swój wolny czas. Zawsze można więcej i mocniej go wypełnić – dostosuj to do siebie i swojej codzienności. Nikt nie może się porównywać, codzienność każdego z nas jest totalnie inna. Jedni zajmują się jednym dzieckiem – inni pięcioma na raz. Każdy ma swoją psychikę i fizyczność, której nie należy zbytnio nadszarpywać. Jeżeli czujesz, że chcesz swój wolny czas – wykorzystać efektywniej, zrób to! Wybierz odpowiednią dla siebie formę i działaj.

Hobby

Każdy je ma, nie wszyscy je dostrzegają. Jeśli znasz swoje zainteresowania, masz jakieś umiejętności – spróbuj je wykorzystać albo je udoskonalić. Dzierganie, wyszywanie, malowanie – jest tego mnóstwo. Usiądź, zamknij oczy i sprecyzuj, co kochasz najbardziej – może to być jakaś błaha rzecz, która wywołuje uśmiech na Twojej twarzy. Pomyślisz ,,co mogę wynieść z czytania książek, czy oglądania filmów”? Mnóstwo! Czytanie książek i oglądanie filmów i seriali, może pchnąć Cię do zapoznania języka. Wystarczy, że włączysz film i jego napisy i skupisz się na obcojęzycznym lektorze. W przypadku książek jest to równie proste. Jeśli masz sporo czasu – przeczytaj daną książkę po polsku, a następnie w innym języku. Wspomóż się słownikami, Internetem – zapisuj słówka, których nie znasz. To jedna z wielu możliwości. Samo oglądanie i czytanie może pozwolić Ci na zarobek – wiele stron www. poszukuje osób tworzących opisy książek czy filmów i płacą za to!

Nauka nowego języka

Jeśli czas i otoczenie w domu pozwoli Ci na godzinkę spokoju dziennie – zapisz się na kurs językowy. Do wyboru są zajęcia stacjonarne albo te online. Wybierz te, które będą dla Ciebie lepsze. Języki w dzisiejszych czasach są bardzo ważne. Jeżeli wykorzystasz swój urlop lub przymusowe wolne to nauki ich – może pomóc to Twojej karierze. Znając języki poszerzasz swoje horyzonty w kwestii nowej pracy i lepszych zarobków.

Pomoc potrzebującym

Często towarzyszy nam poczucie bierności i tego, że życie ucieka nam przez palce. Żyjemy w czasach gdzie doba ma za mało godzin – pędzimy coraz szybciej, co często powoduje pustkę w nas samych. Taką dziurkę w duszy możesz zapełnić pomocą innym. Nie szukajmy daleko. Zacznij od najbliższych czy sąsiadów. Może któryś z nich potrzebuje małych zakupów, albo ich pies ucieszy się na dłuższy spacer i szaleństwo. Gdy masz blisko siebie osoby samotne – zaproś ich na kawę lub herbatę lub pójdź do nich. Tak proste gesty – mogą zdziałać cuda dla kogoś a przede wszystkim dla Ciebie. Pozbędziesz się tej niechcianej pustki a wypełnisz ją ogromem ciepła i radości.
Jeśli wstydzisz się lub nie widzisz wokół siebie osób, które by Cię potrzebowały – pójdź krok dalej. Wolontariat. Osób chętnych do pomocy jest ciągle za mało a pracy coraz więcej. Domy dziecka, Hospicja, Schroniska i inne instytucje, przyjmą Cię z otwartymi ramionami, a pomoc Twoich rąk – odciąży i uraduje innych. Pamiętaj jednak, że nie każdy nadaję się do tego typu pomocy. Nie są to miejsca przyjemne. Zadbaj o swoją psychikę – to najważniejsze. Jeśli czujesz się na siłach, próbuj! Nikt nie oceni Cię źle jeśli nagle zrezygnujesz.

Własny biznes

Swój wolny czas poświęć przede wszystkim sobie. Odnowa swojej duszy jest najważniejsza. Gdy już odpoczniesz od natłoku obowiązków, które zapewne targały Tobą co dnia – pomyśl co by Cię usatysfakcjonowało. Jeśli marzysz o własnej działalności/firmie, może to właściwy czas? Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia. Zapewne głowa pełna obaw związanych z tą dziedziną rozpychana jest przez natłok myśli. Nie przejmuj się! Udaj się do specjalisty. Radca prawny, udzieli Ci wszystkich odpowiedzi związanych z założeniem swojego biznesu. Może w rodzinie masz kogoś kto ma własną firmę albo jest księgowym i może pomóc ci rozwiać wątpliwości. Warto prosić o pomoc i należy działać. Samo się nic nie zrobi – obawy będą zawsze. Przedyskutuj wszystkie kwestię z kim należy i wtedy może uda Ci się podjąć ostateczną decyzję.

Ćwiczenia

W natłoku obowiązków często nie mamy czasu na regularne ćwiczenia. Brak zapału, chęci, możliwości. Urlop lub wolny czas to idealny moment aby zacząć. Nigdy nie będzie idealnego momentu, więc zacznij już dziś. To Ty ustal swoje granicę i możliwości – i dostosuj do nich wszystko. Wspomóc Cię mogą trenerzy personalni, odpowiednie płyty z nagraniami lub Internet. Jeśli obawiasz się o połączenie ćwiczeń z własnym zdrowiem – dobry tok myślenia! O wszystkim trzeba pamiętać. Zdrowie najważniejsze. Udaj się do dietetyka lub innego lekarza, który powiąże Twój stan zdrowia z odpowiednim wysiłkiem i dietą, która Ci nie zaszkodzi. Nie musisz wydawać kroci, aby schudnąć lub poczuć się lepiej. W domowym zaciszu, równie dobrze sobie poradzisz – również, bez konkretnych przyrządów do ćwiczeń. Wejdź w ten świat, poznaj go a odkryjesz mnóstwo trików na domowe sposoby do ćwiczeń.

Zarobek w Internecie

Tu, wystarczy tylko chęć pokazania siebie w portalach społecznościowych. Jeśli masz coś do powiedzenia, pokazania – zrób to. Mnóstwo osób, nie tylko młodzieży zarabia w Internecie nagrywając video. Kategorii jest tyle ile w stanie są wymyślić ludzie. Oglądający cenią sobie kreatywność, pomysły i poczucie humoru. Nie lubimy oglądać poważnych i smutnych ludzi. Musisz znaleźć swój konik i brnąc w to całym sobą. Makijaż, kosmetyki, dom i ogród a nawet składanie mebli – może cieszyć się ogromną popularnością. Wszystko zależy od tego ile serca i pracy włożysz w to aby się pokazać. Nie jest łatwo się wybić. Konkurencja jest wielka. Choć nie załamuj się i nie poddawaj! Wszystko jest dla ludzi a doba Internetu tylko pogłębia chęć zobaczenia nowych twarzy i zainspirowania się w wielu kwestiach.

Generalne sprzątanie

Istnieją ludzie, którzy dzięki czynności zwanej sprzątaniem – relaksują się i zbierają własne myśli. Jeśli należysz do tego grona, kto wie? Może w momencie ścierania kurzu – odnajdziesz idealny sposób na swój wolny czas? Generalnie sprzątanie jest zazwyczaj ostatnią rzeczą, o której pomyślimy – kiedy wracamy z pracy zmęczeni. Czas urlopu – jaki by on nie był – jest idealny aby nadrobić zaległości. Generalne sprzątanie może oczyścić Twoją dusze. Każdy z nas czuje niesamowitą satysfakcje w momencie ukończenia sprzątania. Milej spędzamy czas we własnym domu – jeśli jest totalnie odpicowany i czyściutki.
Prowadzenie minimalistycznego trybu życia – pomoże Ci utrzymać ową czystość. Zasada jest prosta. Im mniej rzeczy – tym mniej sprzątania.

Wycieczki/zwiedzanie

Podróże zawsze kształcą. Mogą wykreować naszą dusze, ale również nasze kubki smakowe. Przeżycia i znajomości, które odkrywamy w czasie naszych wyjazdów – zapadają nam najbardziej w pamięć. Zaszalej, zrób cos nowego – może odnajdziesz siebie w nowościach zapoznanych na wyjeździe. Często nie znamy swoich mocnych stron – do póki nie spróbujemy nowego. Strach ma wielkie oczy – a żyje się raz. Próbuj, poznawaj, zwiedzaj. Bierz życie garściami i nie udzielaj sobie jakichkolwiek barier. Jeśli jednak potrzebujesz odpoczynku od wszystkich, wybierz miejsce z małą ilością turystów. Chłoń ciszę i napawaj się własnymi myślami i przemyśleniami. Takie chwilę są równie potrzebne jak szaleństwo. Podzielmy i połączmy więc te dwie sfery. Niech nie gryzą siebie na wzajem.

Umocnienie przyjaźni

Prędkość naszego życia jest zabójcza. Nie mamy często czasu dla samych siebie, a nasi bliscy również na tym cierpią. Jeśli czujesz ze totalnie zaniedbałeś kogoś – spróbuj to odbudować. Na pewne rzeczy nigdy nie jest za późno. Zrób to dla siebie i dla danej osoby – może czeka i marzy abyś wolną chwilę poświęcił jej. Nie muszą to być wielkie rzeczy, czasami herbata wypita w ciszy – zadziała więcej niż niejedne rozmowy. Odbudowa znajomości jest równie ważna co dbanie o te przyjaźnie, które nadal trwają. Nie tylko najbliższa rodzina potrzebuje uwagi i chwili aby ją z nimi spędzić. Przyjaciele, często biją na głowę najbliższe nam osoby, które w sytuacjach kryzysowych nie mają obiektywnego punktu widzenia – lub dotyczy to ich samych.
Warto dbać o ludzi i otaczać się samymi dobrymi duszyczkami – to przydaję się w przetrwaniu życia, które dzięki nim, nabierze kolorów i stanie się prostsze.

Remonty/ odnowienie przestrzeni

To najczęstszy rodzaj wypełnienia swego urlopu, zaraz po wakacjach. Nie lubimy remontów – ale zmiany kochamy. Efekt końcowy daje nam mnóstwo satysfakcji – bo jak wiadomo, dobrze dopasowane wnętrza to spokój ducha podczas odpoczynku we własnym domu. Gdy zmienimy to co śni nam się po nocach, w końcu odnajdziemy wewnętrzny spokój. Rzeczy, które siedzą gdzieś z tyłu głowy – przestaną istnieć i zajmiesz się sprawami ważnymi. Odpoczynkiem i wykorzystywaniem czasu efektywnie.

Nieprzyziemne czynności

Kiedy słyszysz, że ta czynność nie jest wskazana dla Ciebie, bo nie pasuje, bo nie umiesz – powinna zapalić się w Twej głowie czerwona lampka. Czas wolny poświęć na poznawanie również swoich słabości. A może dasz rade je przezwyciężyć! Zbierz resztki poremontowe czy inne, które nie są Ci potrzebne i stwórz coś kreatywnego! Może uda Ci się wymyślić i zrobić coś tak wspaniałego co przyniesie ci jakiś zysk? Nowy mebel, biżuteria, ozdoba do domu – na wszystko jest popyt. Wystarczy się wykazać.

Wolny czas = mnóstwo dylematów. Czy warto, czy powinniśmy. Zrzuć z barków swoje zagwozdki i ciesz się. Pomimo, że urlop, na którym jesteś nie jest Ci może na rękę – wynieś z niego jak najwięcej. Ucz się, baw, spędź czas w gronie najbliższych. Pogłęb swoje dobre strony, zniszcz te słabe. Zregeneruj się i odnajdź świat na nowo! Może powróci ci energia z młodości i życie stanie się piękniejsze? Ludzie, których możesz poznać na drodze do poznawania siebie – mogą nauczyć Cię wiele, a nawet zostać w nim na zawsze. Nie szukaj wad – wynajduj zalety. To pokoloruje Twój świat. Zostaw za sobą ten, który jest bezbarwny lub szary. Masz mnóstwo możliwości – wystarczy je wykorzystać.

Wypełnić swój czas byle czym – to proste, ale zrobić to tak, aby sprawiało Ci to przyjemność – to nie lada wyzwanie. Usiądź, przemyśl i działaj.

Dodaj komentarz