Robienie kariery zawodowej w branży IT

Robienie kariery zawodowej w branży IT

Kariera zawodowa w branży IT to duże wyzwanie. Coraz trudniej w niej przebić się na kierownicze stanowiskaPracownik zaczynający pracę w firmach IT musi już na samym początku zdać sobie sprawę czego oczekuje od pracodawcy i jakie jest dla niego idealne stanowisko. Przed wyborem odpowiedniej firmy należny zastawić się co dla nas jest najważniejsze w pracy, czy jest to : prestiż firmy, wielkość firmy, warunki zatrudnienia, możliwość awansu, nowe technologie, czy zarobki. To te czynniki decydują o wyborze odpowiedniego pracodawcy.

Mimo, że zapotrzebowanie na pracowników IT wciąż jest bardzo duże to jednak absolwentom ciężko jest dostać prace na nabytej specjalizacji. Bardzo pomocne w przyszłej pracy może okazać się staż – który jest o wiele łatwiej dostać niż praca. Staż powinien być odbyty sumiennie, zapoznanie się z problemami codziennej pracy, zapoznanie się z technologią wykorzystywaną w firmie.

Pierwsza praca w firmach IT zazwyczaj zaczyna się od najniższych stopni kariery. Zaczynający taką pracę ma nadzieję, że już po roku bądź kilku latach uzyska awans na kierownika, a po kilkunastu latach osiągnie jeszcze wyższe stanowisko. Model taki już praktycznie nie istnieje. Ścieżka rozwoju zawodowego znacznie się wydłużyła, może również zaistnieć konieczność przekwalifikowania się lub zawężenia specjalizacji. Najtrudniej o pracę w firmach specjalizujących się produkcji oprogramowania dla firm – ERP, czy instytucji państwowych. Firmy takie poszukują bardzo dobrych programistów, umiejących „wejść” od razu do pisania programów. Nie mówiąc już o wdrożeniowcach, których wiedza musi być na bardzo wysokim poziomie. Najłatwiej z kolei o pracę w firmach zajmujących się tworzeniem stron internetowych.

Wiele firm decyduje się również na powierzaniu zadań IT specjalistom. Kiedy firma ma potrzebę projektu IT często zleca je w formie outsourcingu. Polega to na zlecaniu zadań osobom i deleguje ich do pracy na czas zakończenia projektu. Osoby decydujące się na taki sposób kariery zawodowej mają wiele korzyści. Często zróżnicowany charakter pracy pomaga im w nabyciu doświadczenia w różnych dziedzinach informatyki, zawieraniu nowych kontaktów co może zaowocować w przyszłości. Równie ważną zaletą jest korzyść materialna. Projekt taki na ogół wymaga tygodnia do 2 pracy, co daję minimum podwójną wypłatę w miesiącu.

Dodaj komentarz