Studenci w pracy – gdzie są zatrudniani i na co wyjdają pieniądze?

Studenci w pracy – gdzie są zatrudniani i na co wyjdają pieniądze?

Współcześnie wielu uczniów i studentów nie tylko się kształci, ale też jednocześnie pracuje. Wynika to z wielu różnych przyczyn. Niektórzy młodzi ludzie nie mogą niestety liczyć na wsparcie finansowe swoich rodzin i muszą samodzielnie zaspokoić wszystkie swoje potrzeby materialne. Inni nie dostają kieszonkowego bądź dostają bardzo małe, czy to z powodu biedy rodziców, czy ich skąpstwa, czy też przekonania, że jest to dobra metoda wychowawcza. J

eszcze inni młodzi ludzie mogą liczyć na spore wsparcie finansowe rodziców, jednak ich potrzeby okazują się jeszcze większe. Nie brakuje także młodych osób, które pracują po to, aby zdobyć doświadczenie zawodowe czy poznać nowych ludzi albo po prostu poczuć się niezależnymi od portfela rodziców. O ile zarobione pieniądze uczniowie i studenci nie wydają na zaspokojenie podstawowych potrzeb, jak czynsz i jedzenie, chętnie wydają je na atrakcyjne, modne i kosztowne ubrania oraz biżuterię, na imprezy, wyjścia do kina czy pubu lub też na własny rozwój. Wielu młodych ludzi samodzielnie opłaca sobie kursy językowe czy też kurs prawa jazdy. Inni nabywają za samodzielnie zarobione pieniądze książki czy instrumenty muzyczne. Jeszcze inni pracują po to, aby móc zwiedzać świat. Wielu młodych ludzi zarobione pieniądze wydaje też na sprzęt sportowy.

Rzadko który uczeń czy student ma okazję jeszcze w trakcie edukacji znaleźć pracę w swoim wymarzonym zawodzie czy też w jakiejś pokrewnej profesji. Niektórzy studenci informatycy przyjmują zlecenia na pisanie prostych programów czy też trudnią się naprawą zepsutego sprzętu komputerowego. Z koeli studentom kierunków humanistycznych zdarza się pracować jako dziennikarze, recenzenci książek czy filmów czy też jako copywriterzy. Niektórzy z nich zatrudniają się również w księgarniach czy sklepach muzycznych.
Studentom weterynarii zdarza się natomiast znaleźć pracę w sklepach zoologicznych czy też opiekują się oni egzotycznymi zwierzakami w zoo. Większość studentów, a zwłaszcza uczniów, wykonuje jednak proste prace nie wymagające szczególnych kwalifikacji.
Młodzi ludzie niejednokrotnie dostają pracę w barach, restauracjach i kawiarniach. Niektórzy z nich mają za sobą kurs barmański czy ukończone technikum hotelarskie. Większość jednak uczy się tajników zawodu kelnera bądź barmana po prostu w pracy. Zarobki w tych zawodach okazują się niskie, jednak można liczyć na napiwki od klientów. Ponadto uczniom i studentom praca w lokalach gastronomicznych wydaje się atrakcyjna, ponieważ można ją wykonywać w trakcie popołudni, wieczorów i weekendów, a zatem wtedy, gdy nie ma zajęć w szkole czy na uczelni. Pracę tą można również wykonywać w niepełnym wymiarze godzin. Dlatego też jest ona bardzo odpowiednia dla osób, które poza obowiązkami zawodowymi, również się uczą.

Kolejnym miejscem pracy dla uczniów i studentów okazują się sklepy. Czasami są to księgarnie czy sklepy muzyczne, znacznie częściej jednak na posadę można liczyć w sklepach z odzieżą czy biżuterią bądź też w sklepach spożywczych. Tam również istnieje możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin oraz w czasie wolnym od nauki.

Dodaj komentarz