Cięcie laserem – co warto o nim wiedzieć i do czego służy?

Cięcie laserem – co warto o nim wiedzieć i do czego służy?

Cięcie laserowe to jedna z najbardziej nowoczesnych form obróbki materiałów stalowych, aluminiowych i z tworzywa sztucznego. Stosuje się ją w wielu branżach, zaczynając od przemysłu górniczego, kończąc na firmach, w których wykonuje się różnego rodzaju ozdoby, na które składają się skomplikowane wzory. Cięcie laserowe gwarantuje precyzję i dużą dokładność, dlatego jest to jedna z bardziej rozpowszechnionych form obróbki materiałów. Z pomocą lasera można odwzorować większość kształtów i konturów. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o cięciu laserem.

Działanie lasera

Działanie lasera polega przede wszystkim na emitowaniu fotonów, jest to energia, która skupia się na małej powierzchni materiału. Wiązka lasera wycelowana w dany element nagrzewa powierzchnię, w wyniku czego dana część ulega stopieniu lub wyparowaniu. Siłę lasera można dostosowywać w zależności od materiału, który chcemy obrobić. Dzięki cięciu laserowemu można bardzo dokładnie odwzorować konkretny wzór, na którym nam zależy.

Cięcie laserem jest szybkie i precyzyjne. Z jego pomocą można obrabiać stal, aluminium, a nawet drewno. Z jego pomocą można też wykonywać ozdobne wzory na obrabianej powierzchni. Z tego względu laser wykorzystuje się np. do tworzenia ozdobnych szyldów i numerów na domy. Z powodzeniem można stosować tę metodę także do tworzenia innych elementów ozdobnych budynku.

Kiedy warto stosować cięcie laserowe?

Cięcie laserowe będzie bardzo przydatne w momencie, gdy konstrukcja musi być wykonana co do milimetra. Ze względu na dokładność tego rodzaju obróbki nie trzeba się martwić o niedociągnięcia, które mogłyby mieć duży wpływ na daną rzecz. Dzięki laserowi można stworzyć zarówno rozległe wzory, jak i te bardzo drobne i ułożone blisko siebie. Jeśli zależy Ci na jak najdokładniejszym efekcie, to cięcie laserowe powinno sprostać Twoim oczekiwaniom.

Cięcie laserowe wykorzystuje się również w przypadku blach, rur i profili. W związku z tym, że powinny mieć one ściśle sprecyzowane parametry, to wykorzystuje się laser, który jest w stanie zapewnić najbardziej pożądane efekty. Wystarczy dopasować rodzaj stosowanej metody cięcia do konkretnego materiału. Nieco inaczej bowiem trzeba potraktować elementy ze stali, a inaczej te wykonane z aluminium.

Podsumowanie

Cięcie laserowe to precyzyjna metoda obróbki materiałów wykonanych ze stali, aluminium, drewna oraz tworzyw sztucznych. Z jej pomocą można wykonać elementy ozdobne takie jak szyldy i numery na budynki. Cięcie laserowe stosuje się także przy produkcji rur i profili, które muszą mieć ściśle określone parametry.

1 Comment

Dodaj komentarz