Czy warto inwestować w nieruchomości

Czy warto inwestować w nieruchomości

Jeśli zadamy pytanie, w co warto zainwestować pieniądze w 2019 roku, z pewnością jedną z pierwszych odpowiedzi które otrzymamy będą właśnie nieruchomości. Coraz więcej osób interesuje się tym tematem i zaczyna sobie zdawać sprawę, że jest znacznie więcej sposobów na zarabianie na nieruchomościach, niż by się pierwotnie wydawało. Jeśli mamy sporo wolnego kapitału i chcemy coś z nim zrobić, nieruchomości to z pewnością ciekawy wybór. Czy jednak jest to opłacalne? Ile można w ten sposób zarobić i w jakim czasie?

Czy handel nieruchomościami jest bezpieczny

Każda inwestycja wiąże się z jakimś poziomem ryzyka, który zazwyczaj rośnie proporcjonalnie do potencjalnego zysku. Nie ma całkowicie bezpiecznych inwestycji, jednak lokując pieniądze na przykład na lokacie bankowej lub przeznaczając je na obligacje bankowe możemy być pewni, że ich nie stracimy. Z drugiej strony jednak nasz zysk będzie nieznaczny, a dzięki inflacji mimo drobnego zarobku po tych kilku latach faktyczna siła nabywcza tych pieniędzy może być już znacznie mniejsza. Inwestowanie w nieruchomości ma to do siebie (i między innymi dlatego cieszy się taką popularnością), że łączy możliwość sporego zysku z relatywnie niedużym ryzykiem. Wymaga jednak sporego wkładu własnego. Jeśli go nie mamy, możemy pomyśleć o zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup danej nieruchomości, ale w przypadku jakichkolwiek problemów tylko skomplikuje to sprawy. Warto zwrócić uwagę na to, że rynek nieruchomości jest stosunkowo stabilny i szanse na to, że w najbliższym czasie runie są minimalne. Nic więc dziwnego, że już od lat jest na listach najlepszych celów inwestycyjnych.

W jaki sposób można zarabiać na nieruchomościach

Najbardziej oczywistą metodą jest okazyjne kupno nieruchomości (na przykład dlatego, że sprzedającym zależy na czasie lub grozi im egzekucja komornicza), a następnie sprzedanie jej z zyskiem. Na tym także bazuje popularny ostatnio house flipping, a więc kupowanie domów czy mieszkań w stanie do remontu, przywracanie ich do używalności i notowanie dużych profitów przy sprzedaży. Wymaga to jednak sporo więcej wysiłku, umiejętności i planowania, aby szybko i sprawnie faktycznie podnieść wartość nieruchomości. Do tego oczywiście dochodzi możliwość najmu. Jest to o tyle świetne rozwiązanie, że wciąż zachowujemy prawo do nieruchomości i możemy na przykład przekazać ją dzieciom, kiedy dorosną lub zamieszkać tam na starość. Jeśli boimy się wynajmować osobom prywatnym, możemy spróbować przeznaczyć nieruchomość na biuro lub lokal usługowy. Należy jednak pamiętać, że na ogół na zyski przy handlu nieruchomościami będziemy musieli sobie trochę poczekać.

Nie bez powodu handel nieruchomościami znajduje się na szczycie wielu list w co warto inwestować pieniądze w 2019 roku. Jest to ciekawy temat, którym warto się zainteresować, zwłaszcza jeśli mamy sporo kapitału do zagospodarowania.

Dodaj komentarz