Jak kupić mieszkanie na kredyt

Jak kupić mieszkanie na kredyt

Obecne zarobki nie pozwalają w większości przypadków na zakup własnego mieszkania za gotówkę. Nie każdy może też liczyć na odziedziczenie nieruchomości po rodzicach czy innych członkach rodziny. W tym wypadku wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, jednak cały proces z tym związany może być niejasny i trudny do zrozumienia. Pytając jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku jest niezbędny, aby nie popełnić żadnego błędu i dużo nie stracić.

Czym jest kredyt hipoteczny

Jest to rodzaj kredytu, który zaciągany jest na zakup lub budowę jakiejś nieruchomości. Zazwyczaj opiewa on na kwotę kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych i rozkłada się go na wiele lat. Standardem jest 30, ale rekordziści zadłużają się nawet na 35 lub 40. Istotne jest to, że zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość, na sfinansowanie której jest on zaciągany. Dzięki temu bank ma pewność, że nawet jeśli pojawią się problemy ze spłatą kredytu, nie będzie stratny.

Co jest potrzebne, aby kupić mieszkanie na kredyt

Przede wszystkim wkład własny. Obecnie żaden bank nie udzieli już kredytu hipotecznego bez wkładu własnego wynoszącego minimum 20% kwoty kredytu. Zdarzają się również oferty wymagające tylko 10% wkładu własnego, ale zazwyczaj rekompensowane jest to wyższymi opłatami dodatkowymi i prowizjami, co w konsekwencji znacznie winduje całkowity koszt kredytu. Warto wobec tego przed wnioskowaniem o kredyt zgromadzić jak największą sumę samodzielnie. Dodatkowo każdy potencjalny kredytobiorca musi przygotować się na szereg formalności. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z ofertami tak wielu banków, jak tylko jest to możliwe i wybranie najlepszej. Jako, że jest to zobowiązanie długoterminowe, być może warto skorzystać z usług doradcy kredytowego. Po złożeniu przez nas wniosku bank będzie analizował naszą zdolność kredytową. Zwróci uwagę na nasze comiesięczne przychody i wydatki, a także nawet takie czynniki jak nasz wiek czy wykształcenie. Jeśli mamy niewielki staż pracy i niskie dochody, znacznie ciężej będzie nam o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Bardzo istotna jest także historia kredytowa, którą bank sprawdza w KRD i BIK. Wszelkie wcześniejsze problemy z terminową spłatą zobowiązań utrudnią późniejsze otrzymanie kredytu hipotecznego.

Na co uważać biorąc kredyt hipoteczny

Nawet niewielka różnica w warunkach umowy może w perspektywie kilkudziesięciu lat okazać się bardzo kosztowna. Wobec tego powinno się przykładać szczególną uwagę do takich czynników jak oprocentowanie kredytu, a także ilość i wysokość rat. Zazwyczaj z kredytem hipotecznym wiążą się dodatkowe opłaty i prowizje, a także konieczność zakupu ubezpieczenia kredytu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku jest tym, czego potrzebujesz. W innym wypadku łatwo się zagubić w całym tym procesie, a przecież każda decyzja w zakresie kredytu hipotecznego będzie przez nas odczuwalna przez nawet kilkadziesiąt lat.

Dodaj komentarz