Kryptowaluty – czym są i czy warto w nie inwestować? 

Kryptowaluty – czym są i czy warto w nie inwestować? 

Historia kryptowalut sięga 2009 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza z nich – Bitcoin. Dziś już jest ich więcej, jednak większość działa na takich samych zasadach. Co więcej, o kryptowalutach zaczyna być coraz głośniej. Rządy uznają je za legalną formę transakcji, a inwestorzy kuszą się na inwestowanie właśnie w ten sposób. Czym dokładnie są kryptowaluty i czy faktycznie warto w nie inwestować? 

Kryptowaluty – co to jest? 

Najprościej tłumacząc, kryptowaluty to wirtualne pieniądze. Istnieją one tylko w przestrzeni cyfrowej i nie posiadają formy fizycznej. Jak po nazwie możemy się domyślić, kryptowaluty opierają się na kryptografii. Jest to technika szyfrowania danych, która służy do weryfikacji transakcji oraz tworzenia nowych jednostek, które nazywamy monetami. Co ważne, kryptowaluty są zdecentralizowane. Oznacza to, że nie podlegają kontroli rządu ani instytucji finansowych. Pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin. Powstał on w 2009 roku i choć początkowo wartość jednej monety wynosiła kilka centów, to dziś potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów. 

Kryptowaluty można pozyskiwać na dwa sposoby. Jednym z nich jest proces ‘kopania’. Polega on na wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputera do tworzenia nowych połączeń. Te są przyłączane do łańcucha (blockchain), a nagrodą są nowe monety. Ich ilość jest jednak ograniczona. Możliwych do wydobycia jest maksymalnie 21 mln bitcoinów. Obecnie w obiegu jest ich 19 mln. Ten sposób jest jednak skomplikowany i wymaga specjalistycznego sprzętu. Dlatego dużo popularniejszą metodą zarabiania na bitcoinach jest inwestowanie w nie na giełdzie kryptowalutowej. Giełdy te również są zdecentralizowane. Warto przy tym wiedzieć, że bitcoiny możemy wykorzystać także do zakupu towarów i usług. 

Czy warto inwestować w bitcoiny? 

Transakcje bitcoinami należą do jednych z najbezpieczniejszych rozwiązań. Dzięki technologii blockchain transakcje oraz sama waluta nie może być podrobiona. Nie oznacza to jednak, że inwestowanie w bitcoiny jest pozbawione ryzyka. Jak przy każdej spekulacji, istnieje szansa, że stracimy pieniądze. Ale możemy je także zyskać. Wszystko zależy od tego, po jakim kursie kupimy bitcoiny i po jakim je sprzedamy. Wartość wirtualnych monet jest zmienna, a sytuacja potrafi być dynamiczna. 

Żeby rozpocząć przygodę z inwestowaniem w bitcoiny, musimy posiadać specjalny portfel kryptowalutowy. On daje nam dostęp do giełdy, na której odbywa się sprzedaż, kupno oraz wymiana bitcoinów.

Dodaj komentarz