Które elementy garderoby należy czyścić chemicznie?

Które elementy garderoby należy czyścić chemicznie?

Poszczególne elementy garderoby wymagają specjalnego traktowania. Dzięki temu, że są prane, czyszczone, prasowane i przechowywane w odpowiedni sposób, mogą w idealnym stanie służyć przez długi czas. Warto wiedzieć, które ubrania znajdujące się w naszej szafie wymagają czyszczenia chemicznego.

Typy materiałów, które należy prać chemicznie 

Czyszczenia chemicznego wymagają poszczególne typy materiałów. W ten sposób należy prać te grubsze tkaniny, a także te delikatne, cieniutkie. Dlatego posiadając w swojej szafie elementy garderoby wykonane z jedwabiu, aksamitu, skóry, wełny, szyfonu, czy merynosu z pewnością należy rozważyć pranie chemiczne.

Wiele cennych informacji w tym temacie jest zawartych na metkach. Nie należy je odcinać, ponieważ bez nich można bardzo łatwo zepsuć dany materiał.

Sprawdź: Washster – pralnia Bemowo

Męski garnitur i kurtki skórzane

Droższe garnitury są zwykle wykonane z wełny bardzo dobrej jakości. Dlatego, chcąc, aby prezentowały się one dobrze należy oddawać je do czyszczenia chemicznego. Samodzielne pranie garnituru może doprowadzić do zkulkowania i zniekształceń.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku skórzanych ramonesek. Kurtki tego typu są nieprzemakalne i prezentuj się atrakcyjnie. Aby ich wygląd się nie zmienił, należy oddawać je go prania chemicznego. Taka metoda jest polecana szczególnie w przypadku bardzo delikatnych skór cielęcych.

Kurtki i płaszcze z wełny 

Kolejną grupą części garderoby, które należy prać chemicznie są wełniane okrycia wierzchnie. Mają one zwykle dość duża wagę, dlatego nie należy ich wkładać do pralki, aby jej nie zepsuć.

Ponadto wełniane płaszcze są bardzo delikatne i zwyczajne pranie mogło by je trwale uszkodzić. Aby uchronić garderobę przed mechaceniem i zniekształceniem, warto wybrać czyszczenie chemiczne.

Sukienki jedwabne, poszetki, krawaty i suknie wieczorowe 

Do prania chemicznego warto także oddać części garderoby wykonane z jedwabiu i innych, delikatnych materiałów. Czyszcząc jedwabne sukienki, krawaty, poszetki itd. samodzielnie można doprowadzić do ich zniekształcenia.

Jeżeli sukienki są wykonane z innego, bardziej wytrzymałego materiału, ale np. posiadają wiele koronek, także warto oddać je do prania chemicznego. Pralnia profesjonalnie zatroszczy się o wszelkie delikatne elementy i odświeży ich wygląd.

Czyszczenie chemiczne może się także okazać zbawienne w przypadku sukienek i spódnic plisowanych. Samodzielnie w domu, może być bardzo trudno zatroszczyć się o nie we właściwy sposób. Pranie chemiczne jak najbardziej pozwala na to, żeby plisy prezentowały się idealnie.

Czyszczenie chemiczne jest świetnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. W każdej szafie, znajduje się mnóstwo elementów garderoby, które należy prać w ten sposób, aby prezentowały się one atrakcyjnie przez dłuższy czas. Nieumiejętne czyszczenie niektórych tkanin i materiałów, może doprowadzić do ich zniszczenia, zniekształcenia czy zmechacenia. Warto czytać informacje zawarte na matkach i kierować się nimi w pielęgnacji ubrań.

Dodaj komentarz