Pogrzeb Mszana Dolna – komu powierzyć pochówek bliskiej osoby?

Pogrzeb Mszana Dolna – komu powierzyć pochówek bliskiej osoby?

Strata bliskiej i ukochanej osoby to największy cios, który potrafi zadać nam życie. Gdy już miną pierwsze godziny szoku, trzeba pomyśleć o załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności związanych z pochówkiem. W silnych emocjach musimy zgłosić śmierć bliskiego w urzędzie, a następnie pomyśleć o organizacji pogrzebu i przekazaniu przykrych wiadomości bliskim oraz przyjaciołom zmarłego. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Podpowiadamy!

Karta zgonu oraz akt zgonu

Pierwszą ważną rzeczą, którą powinno się zrobić po śmierci bliskiego jest uzyskanie karty zgonu. Jeśli bliska Ci osoba zmarła w domu, konieczne skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub pogotowiem ratowniczym. Lekarz musi stwierdzić zgon, a następnie wypełnić kartę zgonu, w której poda wszystkie niezbędne informacje. Formalności tej nie trzeba przypilnować osobiście, jeśli bliska Ci osoba zmarła w szpitalu – wówczas dokument zostaje automatycznie wystawiony przez lekarza placówki.

Karta zgonu będzie potrzeba dla Urzędu Stanu Cywilnego, który wystawi akt zgonu. Warto przy tym pamiętać, że do USC, należy zgłosić się w ciągu 3 dni od śmierci bliskiej osoby. Jedyny wyjątek stanowi tu śmierć na skutek choroby zakaźnej – wówczas czas ten zostaje skrócony do 24 godzin. Akt zgonu wystawia Urząd Stanu Cywilnego, właściwy dla miejsca, w którym nastąpiła śmierć. Do jego sporządzenia niezbędny jest dowód osobisty zmarłego (opcjonalnie dane tej osoby – jeśli nie można znaleźć dowodu), w przypadku dzieci – odpis aktu urodzenia.

Warto wiedzieć, że karta zgonu powinna również trafić do zakładu pogrzebowego, który zajmie się przewiezieniem ciała bliskiego do kostnicy.

Organizacja pogrzebu

Organizację pogrzebu godnego zmarłego, warto zostawić zakładowi pogrzebowemu, który wykaże się empatią i zrozumieniem w tym trudnym dla nas czasie. Jest to szczególnie wygodna opcja, która pozwala odciążyć od myślenia o formalnościach. Jedyne co będziesz musiał zrobić to podpisać odpowiednie upoważnienie, wybrać datę pogrzebu, miejsce pochówku oraz wybrać trumnę i ewentualnie wskazać szczegóły ceremonii pożegnania bliskiego.

Przy silnych emocjach związanych ze stratą bliskiego trudno jednak myśleć o znalezieniu odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Dlatego dla mieszkańców Mszany Dolnej oraz okolic znaleźliśmy zakład, któremu bez obaw można powierzyć kwestie związane z pochówkiem bliskiego. Pogrzeb Mszana Dolna zorganizowany przez zakład pogrzebowy Piotra Krzysztofiaka pomaga załatwić wszystkie niezbędne formalności oraz przygotować całą ceremonię. Pracowników zakładu cechuje wysoki profesjonalizm oraz empatia, które pomagają przejść przez cały proces związany z organizacją ostatniego pożegnania bliskiej Ci osoby.

Zakład pogrzebowy Piotra Krzysztofiaka działa kompleksowo. Decydując się na skorzystanie z usług tego zakładu, nie będziesz zatem musiał angażować nikogo więcej, aby zorganizować pogrzeb zmarłego.

Dodaj komentarz