Kredyt samochodowy – zabezpieczenia stosowane przez banki

Kredyt samochodowy – zabezpieczenia stosowane przez banki

Dzisiaj większość banków udzielających kredytu decyduje się na stosowanie rozmaitych zabezpieczeń. Są one przydatne wtedy, kiedy kredytobiorca przestaje spłacać swoje zobowiązania. Jakie zabezpieczenia stosują banki wtedy, kiedy kredyt przeznaczony jest na kupno samochodu?

Samochód – podstawowe zabezpieczenie

Podstawowym zabezpieczeniem spłaty kredytu na kupno samochodu jest samo auto. Do chwili wpłacenia ostatniej raty nie mamy pełnej możliwości dysponowania zakupionym pojazdem – w każdej sytuacji musimy uzyskać zgodę banku. Korzystne jest więc zdecydowanie się także na inne rodzaje zabezpieczeń. Mogą one być pomocne na przykład wtedy, kiedy będziemy chcieli sprzedać samochód. Ich wybór należy jednak dokładnie przeanalizować.

Dzisiaj banki decydują się na kombinacje kilku rodzajów zabezpieczeń. Mają do dyspozycji:

  • zastaw rejestrowy;
  • przewłaszczenie całkowite, warunkowe bądź częściowe;
  • depozyt karty pojazdu;
  • weksel in blanco;
  • cesja z polisy autocasco.

Zastaw rejestrowy

Uważany jest za najbardziej uciążliwy dla właściciela rodzaj zabezpieczenia. Wiąże się ze zgłoszeniem samochodu to rejestru, który prowadzony jest przez właściwy sąd. Korzystanie z samochodu jest wprawdzie niczym nieograniczone, ale w momencie, kiedy podejmiemy decyzję o jego sprzedaży, będziemy musieli poradzić sobie z mnóstwem formalności. Zaczynają się one od uzyskania zgody banku na przeprowadzenie transakcji.

Depozyt karty pojazdu

Ten rodzaj zabezpieczenia nie jest stosowany wyjątkowo często, ale niektóre banki się na niego decydują. W banku deponowana jest karta pojazdy, co sprawia, że niemożliwe jest sprzedanie samochodu. Karta zostaje zwrócona właścicielowi auta w momencie, kiedy spłaci on ostatnią ratę kredytu.

Każde z zabezpieczeń ma swoje wady i zalety. Zanim podpiszemy umowę kredytową, powinniśmy dokładnie przeanalizować zaproponowane przez bank zabezpieczenie. Niektóre banki dopuszczają możliwość negocjacji stosowanych zabezpieczeń. Pozwala to na wybór opcji najmniej uciążliwej dla właściciela. Warto z takiego rozwiązania skorzystać.

Dodaj komentarz