Niewypłacalność osób, które mają kredyty, a także wysokie koszty spłaty to najczęstsze kłopoty z jakimi spotyka się branża finansowa. Problemy powstające najczęściej poprzez nieoczekiwaną utratę pracy, chorobę, problemy firmowe lub obniżenie wynagrodzenia skutkują trudnościami w regulowaniu należności kredytowych. Jednak banki oferują kilka rozwiązań, a jedną z nich jest restrukturyzacja kredytu.
Co to jest kredytowa restrukturyzacja?
Restrukturyzacja kredytowa jest usługą finansową, którą oferują banki. Różni się od kredytu gotówkowego okolicznościami spłaty. Przede wszystkim polega na zmianie warunków regulowania należności poprzez dostosowanie ich do sytuacji życiowej kredytobiorcy. Dzięki temu bank może nadal otrzymywać należne raty, a osoba biorąca kredyt nie zalegać ze spłatą. Sytuacja ta ma na celu zmniejszenie możliwości zaprzestania regulowania należności i brak rosnącego długu. Dodatkowo instytucja finansowa modyfikuje w różny sposób warunki kredytowania, aby najlepiej je dostosować do możliwości płatniczych kredytobiorcy.
Dla kogo restrukturyzacja kredytu?
Oferta bankowa jaką jest restrukturyzacja kredytowa przeznaczona jest dla wszystkich osób mających przede wszystkim problemy z regulowaniem kredytów lub pożyczek. Jednak mogą z niej skorzystać również Ci, którzy chcą zaoszczędzić na odsetkach lub czasie. Warto wziąć pod uwagę, że wnioski o restrukturyzację kredytów najlepiej jest złożyć przed utraceniem płynności w spłacie zadłużenia.
Dzięki temu banki częściej pozytywnie ocenią dokumenty oraz mogą zaproponować korzystniejsze warunki. Dodatkowo restrukturyzacja jest wykorzystywana w przypadku osób o większej ilości kredytów do spłacania, co powoduje zaoszczędzenie pieniędzy przez dostosowanie ich do możliwości finansowych i życiowych biorcy.
Złożenie wniosku o restrukturyzację
Aby złożyć wniosek dotyczący restrukturyzacji należy przedstawić dowód tożsamości. Dodatkowo wymagana jest informacja o stałych dochodach (umowa od pracodawcy, wynagrodzenie, dokument potwierdzający uzyskiwane świadczenia), a także informacja jakie postulaty klient chce uzyskać (odłożenie spłaty, zmniejszenie wysokości rat, zawieszenie windykacji, konsolidacja, przewalutowanie kredytu, raty rosnące, zwiększenie wysokości rat, wydłużenie terminu spłaty lub jego skrócenie).
Na koniec należy uzasadnić sytuację i poprzeć ją ewentualnymi dowodami. Firmy natomiast są zobowiązane do przedstawienia zaświadczeń o niezaleganiu z należnościami w Urzędzie Skarbowym i ZUS oraz dokumenty mówiące o obrotach firmy. Banki sprawdzą historię danej osoby lub firmy w bazach takich jak ERIF, BIK, KRD oraz BIG InfoMonitor.