Konsolidacja czy refinansowanie – co wybrać?

Konsolidacja czy refinansowanie – co wybrać?

Konsolidacja i refinansowanie to dwa różne pojęcia, które często są ze sobą mylone. Prawdą jest jednak to, że obie te możliwości mają nam ułatwić spłatę zobowiązań i pomóc nam wyjść z tarapatów finansowych. W momencie, gdy popadamy w zadłużenie, często zaczynamy szukać różnych rozwiązań, które pomogą nam wyprostować naszą sytuację. Wtedy przez myśl może nam przejść pytanie, czy wybrać refinansowanie czy konsolidacja może będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Zobacz, czym różnią się od siebie te dwa rodzaje kredytów i który lepiej wybrać.

Różnice między kredytem konsolidacyjnym a refinansowym

Oba te kredyty cieszą się dużym zainteresowaniem i coraz więcej banków ma je w swojej ofercie. Dla wielu osób jest to sposób na wyjście z zadłużenia i poprawienie swojej trudnej sytuacji finansowej. Jeśli coraz trudniej jest Ci spłacać kredyty lub pożyczki, które kiedyś zaciągnąłeś, musisz wiedzieć, co oznaczają oba te terminy.

Kredyt konsolidacyjny

Jeśli chodzi o kredyt konsolidacyjny, to jest to kredyt celowy, który możemy zaciągnąć i przeznaczyć tylko i wyłącznie na spłatę posiadanych zadłużeń. Dzięki konsolidacji możemy połączyć ze sobą kilka różnych zobowiązań w jedno i zastąpić je nowym kredytem. Taki zabieg ma na celu ułatwienie nam spłaty poprzez zmniejszenie miesięcznych kosztów spłaty zobowiązania. Jest to też korzystne rozwiązanie z tego względu, że musimy spłacać tylko jeden kredyt, przez co dotrzymywanie terminów powinno być łatwiejsze.

Konsolidacji można poddać szereg różnych zobowiązań od kredytu gotówkowego, mieszkaniowego i hipotecznego po chwilówki i debety na koncie. Jest to więc rozwiązanie dla wszystkich osób, które dalej mają zdolność finansową i chcą maksymalnie wydłużyć okres spłaty w celu zmniejszenia sumy miesięcznych rat.

Kredyt refinansowy

Skoro już wiesz, czym jest konsolidacja, to musisz wiedzieć, czym różni się ona od refinansowania. W przeciwieństwie do kredytu konsolidacyjnego na refinansowanie mogą pozwolić sobie jedynie osoby, które mają kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny.

Refinansowanie zakłada ustanowienie zabezpieczenia na nieruchomości, przez co zyskujemy nowy i tańszy kredyt. Dzięki kredytowi refinansowanemu możemy przenieść niekorzystną umowę, na którą kiedyś się zgodziliśmy do innego banku, który może nam zaoferować lepsze warunki. Jest to więc opłacalne i korzystne rozwiązanie dla większości osób, które się na nie decydują.

W przeciwieństwie do konsolidacji, refinansując swój kredyt, możemy zaoszczędzić. W konsolidacji chodzi o to, aby wysłużyć okres spłaty, przez co zwiększają się odsetki, które w połączeniu z wysokim oprocentowaniem mogą dać duży koszt całkowity kredytu. Z kolei decydując się na kredyt refinansowy https://habzafinanse.com.pl/kredyt-refinansowy-co-oferuje-i-kto-moze-z-niego-skorzystac/, wybieramy lepszą ofertę w innym banku, przez co możemy zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Podsumowanie

Decydując się na refinansowanie lub konsolidacje możemy pomóc sobie podczas trudnej sytuacji finansowej, a nawet uniknąć zadłużenia. Jeśli dalej zastanawiasz się, co jest lepsze, refinansowanie czy konsolidacja, to koniecznie przeanalizuj, co będzie dla Ciebie korzystniejsze. Zarówno jeden, jak i drugi produkt bankowy ma swoje plusy i minusy. Decydując się, na któryś z nich należy brać pod uwagę swoją sytuację i do niej dopasować sposób, jaki może nam pomóc.

Dodaj komentarz