Księgowa – czego oczekujemy od biura rachunkowego

Księgowa – czego oczekujemy od biura rachunkowego

Każdy, kto prowadzi własną działalność gospodarczą bardzo dobrze wie, jak drażniącym i ciężkim tematem, są kwestie związane z różnymi rozliczeniami i formalnościami – czy to z urzędem skarbowym, ZUSem czy naszymi kontrahentami. Zdrowy rozsądek podpowiada nam wtedy, aby zająć się rozwojem firmy i aktualnymi zleceniami, a kwestie formalne zostawić specjalistom – czyli księgowym. Jak znaleźć odpowiednią osobę, która pomoże nam w prowadzeniu działalności i przypilnuje, aby wszystkie rozliczenia i formalności, były robione na bieżąco?

Zakres obowiązków

Bardzo ważną kwestią, którą trzeba określić nas starcie jest to czego oczekujemy od biura rachunkowego. Czy wystarczy podliczenie i rozliczenie podatków oraz sporządzenie deklaracji podatkowej? A może potrzebujesz rozszerzonego pakietu usług, do tych poprzednich dodając rozliczenia dotacji czy wystawianie faktur?

Biura rachunkowe różnią się między sobą. Dla niektórych, bardzo ciężką rzeczą do przełknięcia może być telefon o godzinie 3 nad ranem, a dla innych będzie to chlebem powszednim. Niektóre biura nie tolerują wysyłania dokumentów mailem, a dla innych będzie to najwygodniejszy sposób otrzymywania dokumentów. Warto rozmawiać, aby dowiedzieć się jak najwięcej o preferencjach czy praktykach biura.

Warto, aby księgowy trochę czuł tematykę biznesu w jakiej się obracasz. Bo, jeżeli zajmujesz się marketingiem internetowym oraz prowadzeniem social mediów, a Twój księgowy nie ma nawet założonego maila, to już tutaj widać, że coś nie jest takie, jakie być powinno. Warto, aby twój współpracownik orientował się choć trochę w gałęzi biznesu, w jakiej działasz. Po co? Niektóre przepisy są inaczej interpretowane w biznesie gastronomicznym, niż w chociażby handlu.

Referencje

Wraz z rozwojem internetu, social mediów i marketingu szeptanego, coraz więcej uwagi przywiązujemy do tego, co i w jaki sposób mówią nam znajomi lub ludzie z naszej branży. Działa to trochę tak, jak z wyborem fryzjera przed ślubem koleżanki – z uśmiechem pójdziemy do fryzjera, którego poleciła nam koleżanka, aniżeli do tego, na którego narzeka pół jej rodziny. Podobnie jest z księgowymi – jeżeli masz znajomego, który od kilku lat pracuje z tym samym księgowym, a w trakcie kontroli skarbowych nie wyszły żadne nieprawidłowości, ani niesnaski, to prawdopodobieństwo, że będziesz zadowolony ze współpracy z takim księgowym, jest większe niż to, że współpraca między Tobą, a takim wziętym z łapanki będzie świetna i pozbawiona jakichkolwiek problemów.

Tu z pomocą, przychodzi nam morze informacji na przeróżne tematy – internet. Warto sprawdzać opinię biura rachunkowego, zanim podejmiemy się z nim współpracy, ale należy też odróżniać fakty od kłamstw – niektóre opinie w internecie są tylko po to, aby obniżyć wiarygodność i pogorszyć wizerunek.

Dodaj komentarz