Sprytne sposoby na wzbogacenie środowiska pracy Twoich pracowników

Sprytne sposoby na wzbogacenie środowiska pracy Twoich pracowników

Sprytne sposoby na wzbogacenie środowiska pracy Twoich pracowników

Pracownicy są kręgosłupem organizacji, a zapewnienie im wzbogacającego środowiska pracy pomaga im zwiększyć produktywność, wydajność i zrealizować swój potencjał w dłuższej perspektywie. Ludzie spędzają w pracy około jednej trzeciej swojego życia. To naturalne, że chcieliby mieć miejsce pracy, które jest dla nich wygodne i wzbogacające. Z badania przeprowadzonego na 10 000 pracowników wynika, że 85% pracowników jest niezadowolonych ze środowiska biurowego, w którym pracują. Jako pracodawca, Twoim obowiązkiem jest sprawić, aby pracownicy czuli się swobodnie w pracy, dzięki czemu będą mogli osiągać najlepsze wyniki w ramach swoich możliwości.

Lepsze środowisko pracy jest często związane z wydajnością i wysokim morale pracowników firmy. Oczywiście będą wzloty i upadki, kiedy grupa ludzi pracuje razem, ale miejsce pracy, które nakłada dużo stresu na pracowników, sprawia, że czują się odizolowani lub zdemoralizowani, będzie miało tylko negatywny wpływ na ich wydajność. W nowoczesnej korporacji istnieje wiele sposobów, które umożliwiają i zachęcają pracodawców do pomagania i wspierania swoich pracowników. Po wprowadzeniu tych praktyk w ruch, będą one działać same z siebie jak dobrze naoliwiona maszyna. Nie oznacza to jednak, że nie należy do nich wracać od czasu do czasu.

Tak więc, nie chodzi tylko o negatywne nastawienie, środowisko pracy, które po prostu stało się nieświeże, z ustaloną rutyną i brakiem innowacji, może być równie demoralizujące dla Twoich pracowników. Jako pracodawca powinieneś starać się, aby Twoje miejsce pracy było żywe i dynamiczne. Motywuj i angażuj swoich pracowników, aby pomóc im osiągać lepsze wyniki w pracy.

Oferuj elastyczne benefity

Nagradzanie pracowników i dziękowanie im za ich wysiłki w znacznym stopniu przyczynia się do podniesienia ich morale. Może to być od okazjonalnych prezentów po większe gesty, takie jak przyznawanie tytułu “pracownika miesiąca”. Zachęca to do zdrowej rywalizacji między pracownikami w celu osiągnięcia tych nagród. Oferowanie pracownikom elastycznych świadczeń to jeden ze sposobów na konsekwentne okazywanie im wsparcia. Nie musi to być coś fizycznego w środowisku pracy pracownika, ale i tak daje im znać, że są naprawdę doceniani i troszczymy się o nich.

Istnieje wiele różnych dodatków, które możesz zaoferować, takich jak ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie medyczne, małe pożyczki, warsztaty, itp. Większość firm oferuje swoim pracownikom elastyczne benefity. Jednak niewiele programów świadczeń jest naprawdę elastycznych. Zazwyczaj są świadczenia, które nie podlegają negocjacjom. Oferując pracownikowi szerszy zakres świadczeń, dajesz mu szansę na wybór dodatków w oparciu o jego styl życia. Pracownik dbający o zdrowie może z radością wybrać członkostwo w siłowni jako benefit, podczas gdy ktoś inny może nie czuć takiej potrzeby. Może być entuzjastą ulg na podróże. Podając oba te elementy w planie, który nie podlega negocjacjom, tworzy się sztywny program, który może nie służyć pracownikowi w sposób, w jaki byśmy tego chcieli.

Należy więc dać swojemu zespołowi możliwość wyboru, aby jego praca bardziej odpowiadała jego stylowi życia. Pozwól im wybrać to, co im odpowiada i zobacz, jak pozytywnie wpływa to na ich sposób myślenia, produktywność i morale. Kiedy myślą pozytywnie o pracy, chcą lepiej pracować dla ludzi, którzy robią dla nich to, co dobre.

Stwórz program zbierania darowizn

Dobieranie darowizn to praktyka, w której firmy dobierają się do darowizn przekazywanych przez pracowników na różne cele, podwajając je, a tym samym czyniąc znacznie większy wpływ na pomoc potrzebującym. Darowizny te mają zazwyczaj charakter finansowy i są przekazywane organizacjom non-profit. Duże marki, takie jak Apple (w przykładzie poniżej) oraz Johnson & Johnson od lat cieszą się dobrą reputacją dzięki programom zbierania darowizn. Tworzenie takich programów nie tylko pomaga w wypełnianiu obowiązków związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, ale także pomaga w budowaniu pozytywnej kultury firmy. Ludzie chcą pracować z renomowaną firmą, która bierze udział w działaniach charytatywnych. Co więcej, sami czują się zmotywowani do przekazywania datków na pomoc innym, wiedząc, że ich firma wesprze ich datki, nawet jeśli ich zdaniem nie są one zbyt duże.

Dopracuj atmosferę

Najczęściej to właśnie małe zmiany robią wielką różnicę. Jeśli chcesz coś zmienić w swojej firmie, nie musisz robić nic drastycznego, aby to osiągnąć. Rozejrzyj się dookoła i zobacz, co możesz zmienić na lepsze. Coś tak prostego jak zmiana koloru ręczników w toalecie może być skuteczną zmianą.

Oto kilka aspektów, które możesz zmienić, aby osiągnąć pozytywną zmianę w swoim biurze przy minimalnym wysiłku:

Źródło światła

Zastanów się nad oświetleniem w środowisku pracy pracowników. Ekspozycja na naturalne światło słoneczne jest często związana z dobrą produktywnością. Jego brak kojarzony jest z ponurym i zestresowanym środowiskiem. Jeśli możesz, znajdź sposób, aby wpuścić więcej światła słonecznego do przestrzeni roboczej. Chociaż jest to zrozumiałe, jeśli Twoje biuro może znajdować się w obszarze, w którym nie jest to możliwe. Większość nowoczesnych biur znajduje się w budynkach, które nie pozwalają na dużo światła słonecznego. W takim przypadku należy rozejrzeć się za “żarówkami światła dziennego”, jeśli jeszcze ich nie ma. Żarówki dzienne imitują naturalne światło słoneczne, są idealne do pracy, czytania i mogą pomóc w rozjaśnieniu nastroju.

Przestrzeń robocza

Kiedy mówi się, że pracodawca powinien dążyć do stworzenia miejsca pracy przypominającego dom, to naprawdę oznacza to miejsce, w którym pracownicy czują się tak komfortowo, jak w swoim domu. Firma Google znana jest z tego, że projektuje swoje miejsca pracy z myślą o zabawie i wygodzie swoich pracowników. Obecnie coraz więcej firm podąża tym śladem i w kreatywny sposób kształtuje swoją przestrzeń pracy. W wielu biurach znajduje się toaleta: miejsce, w którym można po prostu odpocząć, a czasem się zdrzemnąć. W wielu biurach znajdują się stoły bilardowe, stoły do tenisa stołowego i tarcze do rzutek, gdzie pracownicy mogą odpocząć od pracy. Zwykły kącik do czytania lub kolorowa stołówka mogą rozjaśnić nastroje wielu pracowników. Zadbaj o wygodne meble. Postaw sofy i kanapy, aby ludzie mogli się na nich wygodnie rozsiąść. Wokół pomieszczeń rozstaw rośliny, które doskonale poprawiają nastrój.

Hałas w tle

Niektórzy ludzie potrzebują zgiełku biurowego miejsca pracy, aby czuć się aktywnie. Wiele osób woli ciszę i odizolowane miejsce pracy. Zachęć pracownika do znalezienia swojej wygodnej przestrzeni. Zapytaj ich, co im odpowiada i zapewnij im to. Ludzie, którzy lubią pracować w ciszy mogą być zgrupowani w jednym pomieszczeniu, a ci, którzy wolą aktywność wokół siebie mogą mieć bardziej otwartą przestrzeń do pracy.

Pozwól na komunikację

Twoi pracownicy oczywiście rozmawiają ze sobą, jeśli pracują razem, ale może to być ograniczone tylko do rozmów o pracy. Promuj zdrową komunikację między zespołem, która wykracza poza pracę, aby stworzyć żywe środowisko pracy dla pracowników. Jest to cienka linia do przejścia, ponieważ zachęcanie do przyjaznej pogawędki między kolegami może rozpraszać ich uwagę. Jeśli jednak są oni rozważnymi pracownikami, będą wiedzieli, aby nie korzystać z wolności danej przez Ciebie i wykorzystać tę okazję do lepszego poznania swoich kolegów. Zrozumienie innych pracowników i zbudowanie z nimi prawdziwego koleżeństwa pomoże im współpracować bardziej efektywnie. Nie dotyczy to tylko komunikacji bocznej. Zachęcaj menedżerów do rozmawiania ze swoim zespołem, a podwładnych do częstszego poszukiwania przełożonych. Pracownicy zauważyli, że częste rozmowy z menedżerami swoich zespołów pozytywnie wpływają na ich produktywność.

Dodaj komentarz