Coraz częściej można spotkać się ze zjawiskiem, gdzie firma ma częściej aktualizowany fanpage niż swoją stronę internetową, bądź zanim użytkownicy trafią na stronę, najpierw sprawdzają czy firma ma interesujący fanpage na Facebooku. Czy jest to ignorowanie już stron internetowych? Zdecydowanie nie. Social media, a zwłaszcza najpopularniejszy Facebook służą przede wszystkim do dotarcia do jak największej liczby czytelników. Liczba użytkowników Facebooka na całym świecie jest ogromna. Promowanie swojego biznesu, przedsięwzięcia, wydarzenie i prowadzenie fanpage’a zdecydowanie się opłaca. Warto pamiętać jednak o zasadach efektywnego działania w social mediach. Oczywiście jest to też minus, że jeśli nie ma Cię w social mediach, to nie istniejesz, ale takie mamy realia. Przez to, że ludzie coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych, łatwiej im jest dowiadywać się z jednego źródła wszystkiego, co chcą wiedzieć niż otwierać wiele zakładek.
Po pierwsze, regularność.
Nie oznacza to, żeby dzień w dzień coś umieszczać na swoim fanpage’u, ale o to, aby robić to tak, żeby czytelnicy o nas nie zapomnieli. Nie daj swoim czytelnikom czekać na nowy post. Tablica każdego użytkownika Facebooka odświeża się co parę sekund i pojawiają się na niej wpisy innych, które przykrywają poprzednie i sprawiają, że szybko zapominamy o tym, co przeczytaliśmy 5 minut temu, a co dopiero tydzień temu. Raz w tygodniu to za mało we współczesnym świecie pełnym nowych informacji. 2-3 razy w tygodniu to taka optymalna częstotliwość.
Po drugie, różnorodność.
Nie można pisać ciągle o tym samym. Nie chodzi o zmienianie codziennie tematyki bloga, ale różnorodne podejście do tematu. Prowadzenie fanpage’a, które będzie często odwiedzane, a prowadzenie ciekawego fanpage’a to już dwie różne rzeczy. Nawet jeśli jesteś firmą budowlaną, o której wydawałoby się, że nie ma o czym pisać – uwierz, jest o czym pisać. Możemy pisać o tym co się dzieje w firmie, jakie projekty podejmujcie, ale również dzielić się wiedzą branżową i przedstawiać się jako specjalista w swojej dziedzinie. Ludzie to docenią i będą chcieli konsultować się w Twojej firmie, a nie innej, o której niezbyt wiele wie, bo nie ma jej w social mediach.
Po trzecie, zaangażowanie.
Tematy związane z blogiem są ciekawe, ale mogą po jakimś czasie stać się nudne. Dlatego warto zaangażować się w jakąś akcję społeczną, w kampanię reklamową i trochę zboczyć z torów i popisać trochę o innych rzeczach. Zwłaszcza wtedy, kiedy będziemy mieć wielu unikalnych czytelników, możemy zacząć działać efektywniej w social mediach.
Kolejną ważną kwestią jest spójny wizerunek z naszymi zasadami moralnymi. Ważna w prowadzeniu fanpage’a jest spójność i konsekwencja. Jeśli na przykład raz będziemy chwalić jakieś zachowania, kolejnym razem musimy się trzymać tej wersji. Czytelnicy nie lubią jak zmieniamy zdanie, bo w ich oczach uchodzimy za nieuczciwych i niekonsekwentnych. Trudno jest odbudować zaufanie jeśli zamieścimy w social mediach coś, co nie będzie się godziło z filozofią naszego przedsiębiorstwa, firmy czy bloga.