Dlaczego sprzedaż na Allegro jest trudna?

Dlaczego sprzedaż na Allegro jest trudna?

Na polskim rynku sprzedaży internetowej od lat dominuje jedna duża platforma sprzedażowa. Portal Allegro.pl, bo o nim mowa zdążył wyrobić sobie bardzo dużą świadomość marki, do tego stopnia, że wielu użytkowników Internetu właśnie z Allegro utożsamia zakupy w sieci. Konsekwencją tego jest fakt, że to właśnie w stronę Allegro swoje pierwsze kroki kierują początkujący sprzedawcy.

Jakie zalety ma Allegro.pl?
Główną zaletą tej platformy sprzedażowej jest ogromna świadomość marki a co za tym idzie wielki ruch konsumentów. Każdego dnia sprzedaż na Allegro prowadzi ponad sto tysięcy firm. Generuje to olbrzymią i rozbudowaną ofertę, co przyciąga użytkowników. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że na tym portalu można kupić praktycznie wszystko. Obecnie nie do końca jest ono prawdziwe bo Allegro robi wszystko żeby zniechęcić do sprzedaży przedmiotów drobnych, o niskiej wartości. Główna zaleta Allegro, czyli duży wybór dla klientów jest jednocześnie zasadniczą wadą dla sprzedawców. Istnieje tu ogromna konkurencja, co w sytuacji występowania wielu identycznych przedmiotów kończy się walką na niskie ceny.

Allegro jest bardzo drogie
Każdy sprzedawca aktywnie korzystający z tego portalu doskonale wie, że jest to niesamowicie drogie. Sam fakt występowania prowizji od sprzedaży nikogo nie dziwi, bo jest sprawą oczywistą, że portal chce zarabiać i odzyskiwać nakłady ponoszone na wsparcie techniczne i reklamę. Prowizje te niestety są bardzo wysokie i ciągle rosną. Oprócz typowej prowizji od sprzedaży koniecznym staje kupowanie dodatkowych opcji promocyjnych, bo inaczej nie udaje się przebić przez gąszcz konkurencji. To co szczególnie jest irytujące to fakt, że wykupując dodatkowe promowanie zostajemy jeszcze pokarani dodatkową prowizją.

Dlaczego Allegro się nie opłaca?
Każdy, kto nie jest w 100% procentach zależny od tej platformy powinien sobie dobrze przekalkulować obecność na niej. Allegro oprócz licznych opłat zabiera przedsiębiorcom także czas, bo nieustannie coś zmienia i narzuca. Poniżej kilka innych powodów przemawiających za zmianą miejsca sprzedaży:
-konieczność dostosowania się do konkurencji a więc sprzedaż po bardzo niskich cenach
-faworyzowanie dużych marek na listach wyświetleń
-sprzedawca nie pracuje na swoją markę, bo klient myśli, że kupił na Allegro
-konkurencja w postaci oficjalnego sklepu portalu
-trudność z kontaktowaniem się z obsługą portalu i brak realnego wsparcia
-konieczność spełniania trudnych i czasochłonnych wymagań co do wyglądu oferty, na przykład wymóg zdjęć na białym tle
-dodatkowe prowizje od wysyłek
-śledzenie korespondencji z klientami i niejasne zasady blokowania kont.

Dodaj komentarz