Finansowanie pod zastaw – czy trudno jest z niego skorzystać?

Finansowanie pod zastaw – czy trudno jest z niego skorzystać?

Zaciągniecie kredytu dla firm w banku nie należy do prostych zadań – przedsiębiorstwo musi być przygotowane na szczegółową analizę jego sytuacji finansowej oraz historia kredytowa. Finansowanie pod zastaw, jak każda forma finansowania, również wiąże się z pewnymi warunkami i wymaganiami. Warto jednak wiedzieć, że są one inne niż w przypadku tradycyjnych produktów bankowych.

Czy pożyczka pod zastaw online z pozytywnym skutkiem jest łatwiejsza do uzyskania niż kredyt w banku? Z czego to może wynikać? Zdecydowanie warto znać odpowiedzi na te pytania, aby w razie potrzeby wiedzieć, gdzie się zwrócić, aby z największym prawdopodobieństwem otrzymać potrzebne środki.

Pożyczki pod zastaw koncentrują się na przedmiocie zastawu, nie innych kryteriach

Udzielenie pożyczki czy kredytu przez instytucję finansową zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Pożyczkodawcy starają się ograniczać rzeczone ryzyko na różne sposoby. W przypadku banków dużą rolę odgrywa wspomniane na wstępie badanie zdolności kredytowej i historii kredytowej (a więc tego, czy dotychczasowe zobowiązania były spłacane na czas) firmy. Istnieje jednak jeszcze jeden istotny sposób na zmniejszenie ryzyka kredytowego, a mianowicie zabezpieczenie zobowiązania.

Jedną z czołowych form zabezpieczeń pożyczek jest właśnie zastaw. W razie problemów ze spłatą zobowiązania, ułatwia on wierzycielowi odzyskanie swojej należności. Przy pożyczkach pod zastaw kluczowa jest więc przede wszystkim wartość przedmiotu zastawu i jego typ.

Inne aspekty, takie jak sytuacja finansowa czy ewentualne wpisy w BIG-ach, schodzą na drugi plan, jako że przy odpowiednim zastawie pożyczkobiorca nie musi zanadto martwić się o to, czy ewentualne problemy z płynnością uniemożliwią firmie terminowe spłacanie rat. W praktyce oznacza to, że pożyczki pod zastaw mogą okazać się znacznie łatwiejsze do uzyskania niż analogiczne pożyczki w banku, a jednocześnie charakteryzują się wysoką maksymalną kwotą zobowiązania i elastycznymi warunkami spłaty.

Co można zastawić (i na jakich warunkach)?

Finansowanie pod zastaw ma znacznie bardziej uniwersalny charakter niż mogłoby się wydawać. Większości osób zapewne kojarzy się ono z nieruchomościami i ruchomościami (np. firmowymi maszynami, flotą pojazdów), natomiast przedmiotem zastawu mogą być także papiery wartościowe, wierzytelności czy ziemia (w tym rolna czy grunty budowlane).

Wbrew temu, co pewnie większość osób zakłada, nie jest wcale koniecznym warunkiem, aby przedmiot zastawu należał do pożyczkobiorcy. Może on być własnością zupełnie innej firmy lub osoby prywatnej, przy czym nie obędzie się oczywiście bez zgody właściciela na zastaw.

Dodaj komentarz