Skąd pozyskać środki na rozpoczęcie własnego biznesu

Skąd pozyskać środki na rozpoczęcie własnego biznesu

Wielu z nas marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej i rozpoczęciu pracy na własny rachunek. Należy jednak pamiętać, że nie jest to marzenie łatwe do zrealizowania, chociażby z powodu konieczności zainwestowania odpowiedniej sumy pieniędzy. Oczywiście istnieje kilka sposobów na zdobycie odpowiednich funduszy, w tym kredyt. Warto jednak wcześniej przeanalizować wszystkie dostępne opcje, aby wybrać tę najbardziej korzystną i spełniającą nasze wymagania.

Jakie rodzaje kredytów na rozpoczęcie działalności są dostępne na rynku?

Kredyt dla firm w banku

Tego rodzaju kredyty są oferowane między innymi przez banki. Proponują one nowym przedsiębiorcom kredyty zazwyczaj w okolicy 10 000 – 20 000 zł. Ponadto, w tym przypadku należy doliczyć dodatkowe opłaty, takie jak prowizja, ubezpieczenie czy opłata przygotowawcza. Szanse na otrzymanie kredytu, a także na zwiększenie jego kwoty wzrastają wraz z czasem obecności firmy na rynku. Na przykład, przedsiębiorstwa działające dłużej niż 12 miesięcy, mogą starać się nawet o milionowe pożyczki. Podanie przykładowej oferty jednego z banków jest jednak niemożliwe, gdyż zasady pożyczek dla nowych firm są ustalane zazwyczaj indywidualnie. Warto zatem udać się do kilku różnych placówek i porównać ich oferty, a w tym kredyty, tak aby wybrać zdecydowanie najlepszą.

Kredyt z poręczeniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego

W całej Europie jest również prowadzony program mikrofinansowy”Progress”, dzięki któremu istnieje możliwość starania się o kredyt z poręczeniem Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego. Fundusz ten zleca rozdysponowanie środków wybranym bankom w danym kraju (w Polsce są to Pekao SA i NesBank). Udzielane kredyty wynoszą zazwyczaj od kilku tysięcy do około 20 000 zł. Starać się mogą o nie osoby, które dopiero planują założenie własnej działalności oraz właściciele firm działających nie dłużej niż 12 miesięcy. W tym przypadku nie istnieje konieczność przedstawienia biznesplanu czy analizy finansowej, gdyż program ten zapewnia ograniczenie formalności do całkowitego minimum. Ostateczną decyzję dotyczącą udzielenia pożyczki podejmuje bank współpracujący z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym.

Pierwszy biznes – wsparcie w starcie

Wspieraniem przedsiębiorców zajmuje się również rząd, który prowadzi między innymi program “Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Jest on skierowany do absolwentów szkół średnich oraz wyższych a także do studentów ostatniego roku. Dzięki udziałowi w programie można uzyskać pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach a jej wartość może wynieść nawet do około 79 000 zł. Ponadto, istnieje możliwość otrzymania kredytu na stworzenie miejsca pracy dla jednej z osób zarejestrowanych w miejscowym Urzędzie Pracy. Spłaty tego rodzaju pożyczki należy dokonać w okresie 7 lat od momentu jej otrzymania.

Dodaj komentarz