Kto tworzy startupy w Polsce i jaki model biznesowy stanowi fundament ich działalności?

Kto tworzy startupy w Polsce i jaki model biznesowy stanowi fundament ich działalności?

O startupach słyszy się dużo. Coraz więcej osób decyduje się na takie przedsięwzięcia. Dowiedzmy się zatem, kto tworzy startupy w Polsce i jaki model biznesowy stanowi fundament ich działalności?

Model biznesowy

W Polsce firmy określane jako startupy zdecydowanie ukierunkowane są klientów firmowych. Model biznesowy sprawdza się dużo lepiej niż ten czysto konsumencki, który jak pokazują badania, bywa powodem dużych strat i w efekcie wyklucza z rynku firmy startupowe. Docieranie z produktami i usługami wyłącznie do konsumentów staje się dużo trudniejsze. Współpraca z firmami okazuje się znacznie korzystniejsza. W modelu B2B działa coraz więcej startupów, w 2017 roku było ich 76%, a w 2018 roku odnotowano wzrost do 83%. Tymczasem biznes ukierunkowany na kanale czysto konsumenckim odnotowuje spadek z ok. 18% w roku 2017 do 14% obecnie. W dodatku regularny zarobek nie jest tak powszechny, jak w przypadku B2B. Jednak w sytuacji, gdy startup B2C zacznie generować dobry zarobek, to przychody miesięczne osiągają poziom podobny do B2B.

Finanse

Regularne przychody odnotowują startupy działające w branżach produktywność, zarządzanie, CRM/ERP, a ponadto te oferujące narzędzia dla programistów i deweloperów, usługi finansowe i technologie marketingowe. Według Raportu Polskie Startupy 2018 41% startupowców deklaruje regularne zarobki, a u 60% z nich wysokość miesięcznego przychodu dochodzi do 100 tys. zł. Dane z raportu wskazują, że w ostatnim czasie rodzime startupy po zewnętrzne źródła finansowania nie sięgają zbyt często. Aż 68% z nich deklaruje samodzielne finansowanie. Poprzedni raport prezentował podobną sytuację. Większość startupów finansowanych jest z oszczędności własnych. Pozostali w większej części sięgają po wsparcie z funduszy VC (venture capital), w mniejszej zaś po środki unijne lub od tzw. aniołów biznesu, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Bankowe kredyty stanowią najmniejszy odsetek źródeł kapitału startupów.

Założyciel

Co ciekawe twórcami polskich startupów nie są osoby niedoświadczone tylko takie, które w przeszłości zakładały już firmę lub startup. Wielu z nich ma na koncie spore doświadczenie w korporacjach. Co ciekawe, siłą napędową do życiowych zmian nie były pieniądze, a możliwość lepszego wykorzystania własnych umiejętności  oraz czerpania satysfakcji z pracy.

Portret przeciętnego polskiego startupowca to mężczyzna po 30. roku życia, który budował w przeszłości co najmniej jeden startup. Oparciem dla niego jest praktyczna wiedza doświadczonego mentora, który wskazuje drogę rozwoju biznesu. Liczy się wiedza oraz możliwość zdobycia nowej sieci kontaktów. Polskie startupy liczą w większości dwóch założycieli. Liczba kobiet jako założycielek startupów nieznacznie spada i oscyluje na poziomie 26%. Duża część założycieli startupów posiada dyplom uczelni wyższej (76%), a prawie połowa spędziła część swojego życia za granicą, studiując, pracując lub po prostu żyjąc. Przeciętny startupowiec zdobył dyplom uczelni technicznej lub wykształcenie w dziedzinie nauk społecznych.

Dodaj komentarz