Jak dobrze zarządzać czasem prowadzą biznes?

Jak dobrze zarządzać czasem prowadzą biznes?

Dobre zarządzanie czasem to jedna z najważniejszych umiejętności jakie musi posiadać osoba prowadząca biznes. Prowadzenie działalności wymaga ogromnej dyscypliny, bo ilość czynności do wykonania każdego dnia jest naprawdę duża. Jest więc niezmiernie ważne aby umieć nadawać priorytety swoim zadaniom.

Planowanie

Prowadzenie biznesu nie może obyć się bez dobrego planowania. Każdy przedsiębiorca ma do wykonania dziesiątki zadań, które bywają skrajnie różne. Praca w tym trybie wiąże się z częstym zmienianiem obszarów działania i w tych trudnych warunkach trzeba nauczyć się utrzymywać skupienie. Kluczem do sukcesu jest dobre planowanie. Na każdy dzień należy stworzyć sobie listę zadań. Wbrew pozorom nie może ona być przesadnie długa. W pierwszej kolejności należy wykonywać zadania o wysokim priorytecie czyli takie, które sprawiają, że biznes się rozwija. Na sam koniec planujemy zadania mniej ważne, rutynowe jednak również konieczne do wykonanie. Należy nauczyć się grupować tematycznie swoje zadania i wykonywać je w jednym ciągu czasowym, co zapobiega rozpraszaniu się i traceniu energii. Bardzo dużą pomocą w procesie planowania są różnego typu programy do zarządzania czasem oraz zwykłe kalendarze elektroniczne. Gdy zapiszemy sobie w kalendarzu jakieś zadanie, nie musimy już o nim myśleć, bo kalendarz sam nam w odpowiednim czasie o tym przypomni. Warto z tego korzystać szczególnie w przypadku zadań drobnych i z pozoru nieistotnych. To właśnie o takich zadaniach zwykle zapominamy albo ciągle odkładamy je na odległą przyszłość.

Delegowanie

Każdy przedsiębiorca musi nauczyć się delegować zadania. Gdy zatrudnia on własnych pracowników sprawa jest w miarę prosta. Delegować należy wszystkie zadania przy wykonaniu których udział szefa nie jest konieczny. Nawet jeśli ktoś prowadzi firmę jednoosobową to również może delegować zadania na zewnątrz. Można zatrudnić biuro rachunkowe, korzystać z porad prawnika czy zlecać obróbkę zdjęć do studia graficznego zamiast samemu tracić na to czas. Warto zauważyć, że dla biznesu korzystne jest także delegowanie zadań w sferze prywatnej. Gdy zamawiamy catering dietetyczny, firmę sprzątająca albo ekipę remontową do malowania mieszkania zostawiamy sobie więcej energii na nasze główne działania, które przynoszą najwięcej pieniędzy. Wiele osób ma opór psychiczny przed delegowaniem zadań. Wydaje im się, że tylko oni sami są w stanie zrobić coś dobrze, nie ufają innym. Tymczasem osobiście warto robić tylko to co potrafimy i lubimy. Nie warto na siłę uczyć się wszelkich umiejętności, bo nikt nie jest dobry we wszystkim. Gdy zlecimy zadanie fachowcom zwykle zrobią oni to lepiej i szybciej.

Dodaj komentarz