Kilka wskazówek, jak poprawić zarządzanie finansami

Kilka wskazówek, jak poprawić zarządzanie finansami

Skuteczne zarządzanie finansami jest niezbędne dla przetrwania i rozwoju firmy. Obejmuje ono planowanie, organizowanie, kontrolowanie i monitorowanie zasobów finansowych w celu osiągnięcia celów biznesowych. Dobre zarządzanie finansami pomoże Twojej firmie efektywnie wykorzystywać zasoby, wypełniać zobowiązania wobec interesariuszy, uzyskać przewagę konkurencyjną i przygotować się na długoterminową stabilność finansową. Zarządzanie finansami powinno stać się częścią kluczowych procesów w firmie i być uwzględnione w bieżącym planowaniu. Możesz mieć wrażenie, że Twoje finanse są skomplikowane i zagmatwane, ale poniższe dziesięć najważniejszych wskazówek powinno pomóc Ci uzyskać nad nimi kontrolę.

Opracuj jasny biznesplan

Biznes plan określi, gdzie jesteś i gdzie chcesz dotrzeć w ciągu najbliższych kilku lat. Powinien on zawierać szczegółowe informacje na temat sposobu finansowania działalności firmy, potrzebnych środków finansowych i źródeł ich pochodzenia – patrz rozdział Pisanie biznesplanu: krok po kroku.

Monitoruj swoją sytuację finansową

Należy regularnie monitorować postępy swojej działalności. Na co dzień powinieneś wiedzieć, ile pieniędzy masz w banku, ile sprzedajesz i jaki masz poziom zapasów. Należy również co miesiąc analizować swoją pozycję w stosunku do celów określonych w biznesplanie.

Upewnij się, że klienci płacą Ci na czas

Przedsiębiorstwa mogą mieć poważne problemy z powodu opóźnień w płatnościach od klientów. Aby zmniejszyć ryzyko opóźnień lub braku płatności, należy od samego początku jasno określić warunki kredytu. Należy również szybko wystawiać faktury, które są jasne i dokładne. Korzystanie ze skomputeryzowanego systemu zarządzania kredytami pomoże Ci śledzić rachunki klientów – czytaj upewnij się, że klienci płacą Ci na czas.

Dotrzymywanie terminów podatkowych

Niedotrzymanie terminów składania deklaracji podatkowych i płatności może wiązać się z karami i odsetkami. Są to niepotrzebne koszty, których można uniknąć dzięki planowaniu na przyszłość. Prowadzenie dokładnej dokumentacji oszczędza czas i pieniądze Twojej firmy, a Ty możesz mieć pewność, że płacisz tylko należny podatek. Dlatego ważne jest, abyś wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Stań się bardziej wydajny i kontroluj koszty ogólne

Czy Twoja firma działa najefektywniej? Oszczędność energii, a co za tym idzie pieniędzy, może nastąpić poprzez wprowadzenie zmian w zachowaniu i bardziej efektywne wykorzystanie istniejącego sprzętu. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na obniżenie kosztów. Obszary, na które należy zwrócić uwagę w przeciętnym biurze obejmują ogrzewanie, oświetlenie, sprzęt biurowy i klimatyzację – zobacz, jak zaoszczędzić pieniądze poprzez bardziej efektywne wykorzystanie energii.

Dodaj komentarz