Oszczędzanie w erze konsumpcjonizmu

Oszczędzanie w erze konsumpcjonizmu

W erze konsumpcjonizmu to pieniądze są najbardziej pożądaną wartością. Służą do zaspokajania wszystkich potrzeb z piramidy Maslowa.

Stanowią siłę nabywczą, podnoszą status społeczny, a dobrze zagospodarowane pozwalają żyć na poziomie. Dlatego warto zadbać o swój portfel już teraz.

Mądre zarządzanie własnymi funduszami niesie ze sobą szereg pozytywów, które z czasem mogą przekształcić się na stabilizację finansową, zabezpieczenie przyszłości swojej i bliskich, zaspokojenie potrzeb posiadania, a co najważniejsze – pozwala uniknąć niespodziewanych kłopotów finansowych, znacznie obciążających budżet domowy.

Oszczędzanie dla najmłodszych

Dobre nawyki finansowe powinny być kształtowane od najmłodszych lat. Z tego powodu, jeśli posiadasz małe dziecko, warto pomyśleć o książeczce oszczędnościowej dla niego. Pozwól mu samemu decydować o tym ile pieniędzy z kieszonkowego, czy też prezentu od babci, zostanie na nią wpłacone. Ucz je oszczędzania od najmłodszych lat, a z pewnością zaowocuje to zaradnym podejściem i rozsądnym wydatkowaniem pieniędzy w przyszłości.

Portfel w liceum

Liceum to dla większości czasy pierwszych wakacyjnych wyjazdów z przyjaciółmi. Dla każdego ucznia, który nie chce obciążać domowego budżetu tygodniowym wyjazdem nad morze, idealnym rozwiązaniem są prace sezonowe.

Z gazet, słupów i portali internetowych, dorywcze prace nawołują młodą siłę roboczą na okres wakacji. I choć stawki nie są wygórowane, to samodzielne zapracowanie na wyjazd świetnie uczy szacunku do zarobionych pieniędzy.

Nadwyżkę wakacyjnego wynagrodzenia powinieneś umieścić na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu pieniądze będę chronione przed codziennymi wydatkami. Wartym odnotowania jest fakt, że czekając do kolejnych wakacji ich wartość wzrośnie, ponieważ konta te są całkiem nieźle oprocentowane.

Innym rozwiązaniem jest zapoczątkowanie przygody z lokatami. Kiedy w roku szkolnym nadchodzi czas nauki, wydatki jakie ponosi uczeń z własnej kieszeni znacznie spadają. Oszczędzone pieniądze, zamrożone na lokacie dają gwarancję pewnego zysku, większego niż w przypadku kont oszczędnościowych. Musisz jednak pamiętać o tym, że przez czas trwania umowy depozytowej nie możesz skorzystać z lokowanych funduszy.

Finanse na studiach

Studia to czas kształtowania swojej osobowości, początki kariery, a także czas niezliczonych imprez. Te potrafią mocno nadszarpnąć miesięczny budżet. Rozwiązaniem tego problemu są dorywcze prace dla studentów, które pozwalają uzupełnić braki w portfelu oraz odciążyć zapracowanych rodziców.

Studia to również czas, kiedy uczymy się prawdziwie oszczędnego wydatkowania pieniędzy. Niektórzy zaczynają prowadzić własne budżety, aby kontrolować samego siebie. Zaoszczędzone pieniądze powinny nadal wpływać na zapoczątkowane już w liceum konto oszczędnościowe, a w wolnej chwili dobrze rozejrzeć się za atrakcyjną lokatą, która sprawi, że tych oszczędności będzie trochę więcej.

Portfel człowieka pracującego

Wykształcenie wyższe często staje się furtką do prawdziwej kariery, ale zanim zaczniesz wspinać się po jej szczeblach i kupisz pierwszy samochód, pozostające z wypłaty pieniądze powinny nadal trafiać na lokatę lub konto oszczędnościowe.

Po pewnym czasie, z odłożoną większą sumką warto udać się do instytucji finansowej i jako stały klient postarać się o wynegocjowanie lepszych warunków lokaty niż do tej pory. Jeśli będziesz wartościowym klientem, z pewnością uda Ci się zyskać ciekawszą ofertę niż te dostępne dla wszystkich.

Innym sposobem na przedsiębiorcze sterowanie dochodami jest rozpoczęcie przygody z inwestowaniem. Fundusze Inwestycyjne zajmujące się inwestycjami długoterminowymi posiadają atrakcyjne produkty, dzięki którym wypracowany zysk może być znacznie wyższy nić ten z lokat.

Budżet rodzinny

W życiu każdego człowieka przychodzi okres stabilizacji i zakładania rodziny. W tym samym momencie pojawiają się nowe, niespodziewane wydatki, a panowanie nad rodzinnymi pieniędzmi staje się trudniejsze. Niemniej, osoby nauczone rozsądnego gospodarowania funduszami, będące za pan brat z lokatami, kontami oszczędnościowymi, a może i inwestycjami, powinny zainteresować się odpowiednią polisą ubezpieczeniową, która solidnie zabezpieczy dom, samochód i wszelki posiadany majątek.

W celu zapewnienia sobie spokojnej starości, bez trosk i zmartwień, brakuje jeszcze tylko jednej rzeczy – emerytury. Z tą państwową bywa różnie, dlatego też rozejrzyj się za ofertami funduszy emerytalnych lub też emerytalnych polis ubezpieczeniowych, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w dojrzałych latach.

Dodaj komentarz