Na czym polega pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Na czym polega pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Osoby, które chcą wziąć kredyt bądź pożyczkę na wysokie sumy, a nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, mają kilka możliwości, aby uniknąć odmowy od instytucji finansowych. Jedną z nich jest pożyczka pod zastaw nieruchomości, którą zarówno banki, jak i parabanki mają już od dłuższego czasu w swoich ofertach. Zobacz, czym charakteryzuje się ten rodzaj pożyczki i w jaki sposób możesz z niej skorzystać.

Pożyczka pod zastaw domu lub mieszkania – co to jest?

Jeśli masz na własność jakąś nieruchomość np. dom, mieszkanie, działkę, a nawet teren rolny to możesz użyć tego jako zabezpieczenie swojego kredytu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci otrzymać wysoki kredyt, który może wynieść nawet 80% wartości nieruchomości. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej lub po prostu nie mają wystarczającej zdolności kredytowej, aby wziąć pożyczkę na bardzo duże sumy.

Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości

Tego typu produkty finansowe są dobrą alternatywą dla kredytu gotówkowego, który zazwyczaj jest dość drogi. Dużą zaletą pożyczek pod zastaw jest to, że mogą być one przeznaczone na dowolny cel – tak samo, jak kredyt gotówkowy lecz są znacznie niżej oprocentowane. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego taką pożyczkę możemy wykorzystać zarówno na remont domu lub zakup mieszkania, jak i kupno samochodu i zagraniczne wakacje z rodziną. Pożyczka pod zastaw nieruchomości może być udzielona na dłuższy okres niż kredyt gotówkowy, dzięki czemu jej miesięczne raty będą niższe i łatwiejsze do spłaty. Jej wysokość w dużej mierze zależy od wartości nieruchomości, jaką oddajemy pod zastaw, co oznacza, że jeśli dysponujemy drogim domem lub mieszkaniem, to możemy otrzymać sumy przekraczające kilkaset tysięcy złotych.

Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Tego typu pożyczka jest rozwiązaniem bezpiecznym pod warunkiem, że dłużnik regularnie spłaca swoje zobowiązanie. W takiej sytuacji bank lub pożyczkodawca nie będzie ubiegał się o swoje prawa odnośnie zastawionej nieruchomości i jej nie stracimy. W momencie, gdy pożyczkobiorca spłaci swoje zobowiązanie, wpis do księgi wieczystej na temat ustanowionej hipoteki zostaje wykreślony. Oznacza to, że nieruchomość znowu jest „wolna” i nie ma powodów do tego, aby obawiać się niebezpieczeństwa. Warto też wspomnieć, że ustanowienie spłaty pożyczki na nieruchomość, jest regulowane przepisami Kodeksu cywilnego więc zarówno pożyczkodawca, jak i pożyczkobiorca są zabezpieczeni przed oszustwami. Nie ma powodów do tego, aby uznać ten typ finansowania za niebezpieczny pod warunkiem, że osoba, która musi spłacić zobowiązanie, robi to sumiennie.

Dodaj komentarz