Płyty winylowe – czym są i czy warto je kupować?

Płyty winylowe – czym są i czy warto je kupować?

Tak zwane “winyle” to coś, co w dzisiejszych czasach ujrzymy głównie w domu audiofili i kolekcjonerów, plus ewentualnie osób starszych, które nie chciały pozbywać się swoich starych nośników. Wiele młodszych osób, które nie pasjonują się szczególnie muzyką, mogą wiedzieć, że istnieje coś takiego, jak płyty winylowe, a nawet kojarzyć ich wygląd, ale nic poza tym.

Sporo jest młodych ludzi, którzy nigdy nawet nie mieli okazji posłuchać muzyki z płyty winylowej. Zdarza się jednak, że chcą oni to zmienić i w takiej sytuacji często można spotkać się z pytaniami: czym właściwie są płyty winylowe i czy wciąż warto je kupować w XXI wieku? Wszystkie te kwestie postaramy się wyjaśnić poniżej. Zapraszamy!

Czym są płyty winylowe?

Płyty winylowe to, jak sama wskazuje, cienkie, okrągłe nośniki (wykonane z tytułowego winylu – zanim zyskał on popularność, tworzono płyty fonograficzne z szelaku), na których wyryto rowek zaczynający się blisko rogów i zawijający się do środka. Urządzenie do odsłuchu płyt winylowych następnie “porusza się” po tym rowku, aby odczytać, jakie dźwięki mają zostać odegrane. Jest to metoda genialna w swojej prostocie, która nie wymaga zaawansowanej technologii, dlatego też zaczęła się rozpowszechniać już na początku XX wieku.

Można wyróżnić duże płyty winylowe Kraków, na których znajduje się wiele utworów, jak i płyty małe, które “mieszczą” jedną lub dwie piosenki. Rozwój technologiczny wyparł płyty winylowe (nazywane też płytami fonograficznymi oraz płytami gramofonowymi, od urządzenia do ich odtwarzania, czyli gramofonu), natomiast wcześniej przez długi czas cieszyły się ogromną popularnością.

Czy warto kupować płyty winylowe w XXI wieku?

Nie da się ukryć, że płyty winylowe wyszły z powszechnego użytku dobre kilkadziesiąt lat temu. Najpierw zastąpiły je płyty CD, potem pliki .MP3, a teraz słuchanie muzyki dla większości osób opiera się na streamingu za pomocą takich aplikacji, jak Spotify czy Tidal. Nie oznacza to, jednak, że starsze typy nośników, takie jak winyle, zostały zapomniane.

Wciąż mają one sporą rzeszę fanów, którzy cenią je za elegancki wygląd i świetne brzmienie (w przypadku odpowiedniego sprzętu do odsłuchu i dobrego stanu płyty), a także nutkę nostalgii, która się z nimi wiąże. Wiele osób lubi nie tylko odsłuchiwać płyty winylowe, ale również (a niekiedy nawet przede wszystkim) je kolekcjonować. Nawet zupełnie nowe płyty i utwory są często wydawane na płytach winylowych, gratką dla audiofili jest też pozyskanie oryginalnej płyty ze starszymi utworami sprzed kilkudziesięciu lat.

Dodaj komentarz