Kredyt na zakup działki – jak go uzyskać?

Kredyt na zakup działki – jak go uzyskać?

Co jest potrzebne do wybudowania domu? Oczywiście oprócz pieniędzy, niezbędny jest także kawałek ziemi. Zanim więc zrealizujemy marzenie o posiadaniu własnego domu, musimy zakupić odpowiednią działkę. Jednak ceny ziemi rosną równomiernie do cen nieruchomości. Sam zakup terenów budowlanych jest niemałym obciążeniem. Co zrobić, kiedy nie mamy wystarczających pieniędzy na sfinansowanie zakupu ziemi? Rozwiązaniem jest kredyt na zakup działki. 

Jaki kredyt na zakup działki? 

Mogłoby się wydawać, że najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. W końcu po ten produkt sięgamy w przypadku zakupu mieszkania lub wybudowania domu. I jest to jedna z możliwych opcji, jednak banki niechętnie decydują się na udzielanie kredytów hipotecznych na zakup działki. Kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego oraz wielu dokumentów dotyczących samej nieruchomości. Dlatego nie jest to rozwiązanie dla każdego. 

Dużo popularniejszą opcją jest kredyt gotówkowy. To zobowiązanie nie ma konkretnego celu, więc pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny zakup. W tym przypadku działki. Jest to dużo bardziej elastyczne rozwiązanie niż kredyt hipoteczny. Musisz jednak pamiętać, że tutaj ogranicza Cię kwota. Maksymalna wysokość tego zobowiązania może wynieść 255 550 zł. Kredyt gotówkowy na zakup działki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym brakuje niewielkiej kwoty. 

Jak uzyskać kredyt na zakup działki? 

Nie ważne, na którą z opcji się zdecydujesz – kredyt hipoteczny czy gotówkowy – musisz posiadać zdolność kredytową. To na jej podstawie bank decyduje, czy udzieli Ci kredytu. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Między innymi historia kredytowa, rodzaj zatrudnienia, wysokość zarobków i koszty utrzymania. Żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową, zamknij zbędne karty kredytowe, spłać zaległe zobowiązania i postaraj się o uzyskanie umowy o pracę, jeżeli jeszcze takiej nie posiadasz. Dzięki tym rozwiązaniom zwiększysz swoje szanse na uzyskanie pożądanego kredytu. 

W przypadku kredytu hipotecznego będziesz potrzebować jeszcze wkładu własnego. W 2021 roku wynosi on 20 proc. kwoty całego kredytu. Pamiętaj jednak, że im wyższy wkład własny, tym większą kwotę możesz uzyskać. Przy większym wkładzie własnym atrakcyjniejsze stają się także warunki umowy kredytowej. 

Na tym etapie bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej oferty. W tym celu skontaktuj się z doradcą kredytowym Multikredyt.pl. Ekspert pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytową oraz przeprowadzi Cię przez cały proces uzyskiwania kredytu. 

Dodaj komentarz