Rzeczy, które musisz zrobić zanim weźmiesz kredyt mieszkaniowy

Rzeczy, które musisz zrobić zanim weźmiesz kredyt mieszkaniowy

Wzięcie jakiegokolwiek kredytu to poważna decyzja, która wiąże się z regularną spłatą rat i zobowiązaniem z bankiem. Im większy kredyt, tym większa odpowiedzialność i większa ilość rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy. Kredyt mieszkaniowy dla wielu osób jest jedynym sposobem na spełnienie marzenia o własnych czterech ścianach. Zanim jednak postanowisz podpisać umowę kredytową, musisz zrobić parę rzeczy i odpowiednio się do tego przygotować. Poznaj rzeczy, które musisz zrobić, zanim weźmiesz kredyt mieszkaniowy i sprawdź, ile trwa konsolidacja kredytów https://zwolen.habzafinanse.com.pl/.

Oszczędź pieniądze na wkład własny

To jedna z podstawowych rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim weźmiesz kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny. Większość banków wymaga wkładu własnego, który wynosi minimum 20% wartości nieruchomości. Jeśli więc nie masz jeszcze żadnych oszczędności, to już dziś zacznij je zbierać. Im wyższy będzie Twój wkład własny, tym lepiej, ponieważ warunki kredytowania będą lepsze. Dzięki swoim oszczędnościom możesz np. zyskać niższą ratę kredytu lub skrócić okres spłaty. Dlatego już dziś zacznij odkładać pieniądze, a na kredyt zdecyduj się dopiero wtedy, gdy będziesz miał wystarczająco dużo oszczędności.

Przygotuj poduszkę finansową

Zawsze warto mieć dodatkowe pieniądze, które przydadzą się w trudnych życiowych sytuacjach. Nigdy nie wiemy co nas spotka, a kredyt mieszkaniowy bierze się zazwyczaj na kilkanaście lat. Przez ten czas wiele może się zmienić, a Twoja sytuacja finansowa może nagle ulec pogorszeniu np. z powodu choroby lub utraty pracy. Jeśli chcesz mieć spokojną głowę i pewność, że poradzisz sobie w cięższych chwilach, to zacznij budować poduszkę finansową. Taka poduszka powinna liczyć minimalnie trzykrotność Twojej miesięcznej pensji. Im więcej pieniędzy będziesz miał w takiej „poduszce”, tym mniej bolesne będzie lądowanie i będziesz mógł przeżyć za zaoszczędzone pieniądze 3 miesiące, pół roku a najlepiej jakbyś zgromadził środki, które pozwolą Ci na życie przez rok bez dochodów.

Wybieraj mieszkanie, na które Cię stać

Mierz siły na zamiary i podczas wyboru mieszkania weź pod uwagę swoje zarobki i to jaką ratę kredytu będziesz w stanie spłacać. Nie ma sensu kupować dużego mieszkania w centrum miasta, jeśli raty kredytu będziesz spłacać z trudnością. Pamiętaj, że pieniądze, którymi płacisz za mieszkanie, nie są Twoje i nie możesz zarządzać nimi w nieodpowiedzialny sposób.

Spłać wszystkie zobowiązania

Zanim weźmiesz kredyt mieszkaniowy, postaraj się uregulować wszystkie swoje zobowiązania. Dzięki temu nie utoniesz w ratach i będziesz mieć na głowie tylko jeden kredyt. Poprawi się także Twoją zdolność kredytową i będziesz mógł ubiegać się o większą kwotę kredytu. Jeśli jednak nie udało Ci się spłacić wszystkich zobowiązań i do tego musisz spłacać kredyt mieszkaniowy, to zastanów się nad konsolidacją. Dzięki niej możesz połączyć kilka zobowiązań w jedno i zyskać mniejszą miesięczną ratę. Sprawdź, ile trwa konsolidacja kredytów i jaki jest jej całkowity koszt. Następnie oblicz czy Ci się ona opłaca i czy odciąży Twój domowy budżet.

Dodaj komentarz