Sztuka chowania – jak wybrać szafę dopasowaną do naszych potrzeb

Grudzień 30, 2018 By admin

Sztuka chowania – jak wybrać szafę dopasowaną do naszych potrzeb

Szukamy idealnej szafy

W sypialni najbardziej ucieszyłaby nas garderoba. Potrzeba na nią jednak sporo miejsca, a nasze mieszkania na naddatek powierzchni nie cierpią. Szukamy więc szafy. To mebel dość pokaźnych rozmiarów i często obawiamy się, że mocno zmniejszy wnętrze, psując jego proporcje. Projektanci mebli doskonale o tym wiedzą i przygotowują projekty, które każdemu pomogą dopasować szafę do metrażu i wystroju mieszkania, a także własnych potrzeb.

Idealne dopasowanie

Szafy powinny być dobrane do stylu pomieszczenia. Zwolennicy minimalizmu zdecydują się zapewne na takie, których obudowa zlewa się ze ścianami, a uchwyty są jak najmniej widoczne (dobrze sprawdzają się rozwiązania bezuchwytowe). Idealne będą w tym przypadku np. szafy w kolorze białym https://www.meble.pl/meble/szafy,kolor-bialy/. Natomiast w przestronnych, klasycznych wnętrzach dobrze wyglądają wolnostojące, wielodrzwiowe szafy ze szlachetnego drewna, którym towarzyszą opasłe komody.

W sypialni warto mieć dużą szafę – pojemną i przestronną. Schowamy w niej nie tylko ubrania, lecz także pościel, walizki, buty, a nawet odkurzacz czy deskę do prasowania. Będziemy mieć łatwy dostęp do przechowywanych rzeczy, ochronimy je przed brudem i kurzem, trzymając z dala mole i kuchenne opary. Kupując szafę, warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne potrzeby, ale pomyśleć także o przyszłości. Architekci wnętrz radzą dodać ok. 30 proc. więcej miejsca na jednego użytkownika szafy, by mógł pomieścić rzeczy, które z czasem zgromadzi. To prawda, że taki duży mebel zmniejszy wnętrze. Jednak zapewni w nim także porządek, co sprawi, że okrojenie przestrzeni naprawdę się opłaci.

A jeśli sypialnia jest naprawdę ciasna i duża szafa ją przytłoczy?

Wtedy trzeba poszukać mebla, który daje wrażenie lekkości – wybrać modele na kółkach lub nóżkach, wysokie i wąskie, o rozsuwanych drzwiach. Innym pomysłem będzie mały trick wizualny: spróbujmy na tle białej ściany ustawić białą szafę z minimalną liczbą uchwytów. Nawet jeśli jest duża i masywna, będzie prawie niewidoczna. Wystarczy prosty zabieg zgrania jej koloru z barwą ściany.

Generalnie w sypialniach lepiej sprawdzają się szafy w naturalnych odcieniach drewna, jasne lub białe. To przecież miejsce odpoczynku i ostre, mocne kolory na dużych powierzchniach raczej nie wpłyną na nas kojąco. Lepiej z nich zrezygnować. Nie rezygnujmy natomiast z luster. Wygląd każdej sypialni poprawią lustra na drzwiach szafy. Nie tylko pozwolą na błyskawiczną ocenę zestawu zakładanych ubrań, ale także rozjaśnią pokój.

Bardzo pojemna i mniej kłopotliwa w dopasowaniu do wnętrza jest szafa wnękowa. Od kilku lat architekci pracujący nad układem mieszkań w nowych domach, często planują w sypialniach specjalne wnęki z takim przeznaczeniem. Szafa we wnęce zajmuje jednak jeszcze więcej miejsca, no i jest nieruchoma. Zatem osoby, które lubią częste zmiany aranżacji, powinny pozostać raczej przy tradycyjnych modelach.

COMMENTS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie