Czy blog może być dobrą wizytówką Twojej firmy?

Czy blog może być dobrą wizytówką Twojej firmy?

Myślisz, że blogi piszą tylko pasjonaci jakiejś dziedziny i znudzone nastolatki? Że to fajna sprawa, ale po godzinach pracy? Przekonaj się, że firmowy blog to świetny sposób na wyprzedzenie konkurencji i zaistnienie w sieci w niebanalny sposób.

Większość firm ma swoją stronę internetową, ale dopiero blog umożliwia prawdziwy dialog z klientem. Co więcej, jest to skuteczny, ciekawy i bardzo tani sposób na stały szum medialny wokół Twojej firmy.

Dlaczego warto blogować?

Dzięki blogowi budujesz świadomość marki. Nie pisz tylko o życiu firmy, ale zamieszczaj też ważne informacje z branży, porady dla czytelników. Inspiruj i informuj. Dzięki temu zyskasz opinię profesjonalnej firmy, która dba o swoich klientów, a nie tylko o zysk.

Blog może być też alternatywą dla newslettera, który często jest traktowany jako spam. W ciekawszej, bardziej spersonalizowanej formie będziesz mógł informować swoich klientów na bieżąco o działaniach Twojej firmy.

Jak pisać?

Blog to miejsce, gdzie firma zdobywa zaufanie klientów i buduje swoją wiarygodność. Nigdy nie umieszczaj cudzych tekstów jako własnych. To kradzież, która łatwo wyjdzie na jaw.

Pisz ciekawie. Nie musi być tego bardzo dużo, jednak zadbaj o jakość wpisów. Niech prowokują czytelników do komentarzy czy linkowania Twojego bloga. Pisz regularnie – jeśli nic nie pojawi się na Twoim blogu przez np. miesiąc, to internauci przestaną na niego zaglądać.

Ale kto powinien zająć się pisaniem firmowego bloga? Jedna osoba czy klika? Pracownicy czy specjalnie zatrudniony profesjonalista? Na pewno wpisy różnych pracowników urozmaicą bloga Twojej firmy i pokażą, że nie jest przedsiębiorstwem, gdzie pracownicy są anonimowi. A pracownikom pozwoli lepiej zidentyfikować się z firmą. Może się zdarzyć, że przez to blog nie będzie spójny, ale na pewno będzie różnorodny – każdy przecież ma inny styl i zainteresowania, a dzięki temu wpisy będą bardziej autentyczne.

Prowadzenie bloga przez zatrudnionego specjalistę może Cię sporo kosztować, ale jeśli jesteś bardzo zabiegany albo po prostu nie czujesz się na siłach, żeby samemu pisać, może się okazać bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem.

Początki

Zacznij od adresu swojego bloga. Przede wszystkim musi się kojarzyć z Twoją firmą, dlatego dobrze jest umieścić go na firmowym serwerze. Musi też być łatwy do znalezienia, np. przekierowanie ze strony głównej firmy. Im łatwiej trafią na niego czytelnicy, tym częściej będą go odwiedzać.

Dobrze, jeśli graficznie też będzie pasował do Twojej strony, to jeszcze podkreśli integralność Twojego wizerunku. Unikaj więc popularnych szablonów dostępnych w sieci, poświęć więcej czasu lub pieniędzy na stworzenie czegoś oryginalnego. Jednocześnie strona musi być czytelna i wyglądać profesjonalnie – migające brokatowe serduszka zostaw na okazję prowadzenia prywatnego bloga.

Co dalej?

Założenie bloga jest najprostsze. Dopiero potem zaczyna się systematyczna praca nad utrzymaniem go przy życiu. Trzeba sporo samodyscypliny, żeby teksty naprawdę pojawiały się regularnie. Ułatwi ci to zrobienie planu publikowanych treści np. załóż, że nowa notatka pojawi się w każdy czwartek.

Dbaj o kontakt z internautami, śledź ich komentarze, odpisuj na wiadomości – w ten sposób tez budujesz swój wizerunek i wiarygodność. Blog to Twoja wizytówka, dbając o niego, dbasz o wizerunek Firmy.

Dodaj komentarz