Błędy w oprogramowaniu smartfona – skąd się biorą i jak je rozwiązać?

Błędy w oprogramowaniu smartfona – skąd się biorą i jak je rozwiązać?

Uszkodzenia mechaniczne smartfona, takie jak obtarcia czy pęknięcia, są widoczne gołym okiem. Z reguły wiemy też dokładnie lub przynajmniej orientacyjnie, w jaki sposób do nich doszło, ponieważ na przykład upuściliśmy smartfon lub wylaliśmy na niego napój. W przypadku błędów w oprogramowaniu smartfona sytuacja jest znacznie mniej oczywista.

Na pierwszy rzut oka smartfon może wyglądać jak nowy, ale w rzeczywistości nie da się go włączyć, sam ciągle się resetuje czy nie chce łączyć się z Internetem. To tylko kilka przykładów błędów oprogramowania – mogą się one objawiać również na dziesiątki innych sposobów. Pojawia się w związku z tym pytanie: skąd takie błędy się biorą i jak je naprawić?

Najczęściej spotykane przyczyny błędów w oprogramowaniu smartfona

Problem z funkcjonowaniem systemu może wywołać na przykład źle przeprowadzona procedura rootowania smartfona, czyli uzyskiwania do niego uprawnień administratora. Dlatego też lepiej jej nie wykonywać, jeśli nie znamy się na tym zbyt dobrze i ustawienia administratora nie są nam absolutnie niezbędne. Trzeba wskazać, że dla wielu producentów zrootowanie urządzenia oznacza utratę gwarancji.

Druga przyczyna to jakiegoś rodzaju wirus, szkodliwa aplikacja czy oprogramowanie niekompatybilne z systemem operacyjnym lub komponentami smartfona. Zawinić mogą także nieprawidłowe, wadliwe aktualizacje systemu lub aplikacji. Dlatego też należy ściągać aplikacje tylko z zaufanych, wiarygodnych źródeł, a aktualizacje przeprowadzać za pomocą sklepu Google Play/App Store, czy, w przypadku aktualizacji systemu, ustawień smartfona.

Jak rozwiązać błędy w oprogramowaniu smartfona?

Często spotykaną rekomendacją w przypadku błędów oprogramowania jest przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. Faktycznie niekiedy może się to okazać pomocne, ale nie zawsze. Również nie zawsze taka opcja będzie możliwa, ponieważ system może być uszkodzony w taki sposób, że resetu nie będzie dało się wykonać. Dlatego też, zamiast próbować rozwiązać ten problem samemu czy przy pomocy poradników na YouTube, lepiej zaufać specjaliście.

Profesjonalna naprawa LG Warszawa ma znacznie większe prawdopodobieństwo skuteczności, a do tego niekoniecznie będzie droga. Naprawa błędów oprogramowania często nie wymaga zakupu żadnych części zamiennych, więc płacimy w dużej mierze za same dokonanie naprawy. Jeśli zaś chodzi o to, jak długo taka naprawa potrwa, to ciężko to określić. Niektóre problemy z oprogramowaniem da się rozwiązać bardzo szybko. Inne, szczególnie te rzadziej spotykane, mogą wymagać większej ilości czasu.

Dodaj komentarz