Przygotowanie działki pod budowę nieruchomości – jak przebiega?

Przygotowanie działki pod budowę nieruchomości – jak przebiega?

Budowa domu oraz posiadanie własnej nieruchomości jest marzeniem bardzo wielu osób. W momencie, gdy już możemy pozwolić sobie na tak poważną inwestycję, trzeba się zmierzyć z wieloma formalnościami oraz pracami na zakupionej działce. Pierwszym etapem, który przybliża inwestora do spełnienia marzenia, są roboty ziemne. Dla wielu osób nie jest to zbyt ciekawy etap budowy domu. Jest on jednak niezbędny do tego, aby móc przejść do dalszych etapów inwestycji.

To właśnie od tego, w jaki sposób zostaną przeprowadzone roboty ziemne, zależy czy budowa zostanie ukończona w planowanym terminie i czy nie pojawią się podczas niej komplikacje. Zobacz, jak wygląda przygotowanie działki pod budowę nieruchomości i jak przebiegają początkowe etapy budowy.

Porządkowanie terenu budowy

Zanim na terenie budowy zaczną powstawać fundamenty, a Ty będziesz mógł dostrzec, jak Twój przyszły dom nabiera kształtów, konieczne jest oczyszczenie i ogrodzenie działki. Nie każdy teren zaraz po jego zakupie jest gotowy do tego, aby mogła na nim pracować ekipa budowlana. Bardzo często jest właśnie tak, że działka wymaga gruntownego oczyszczenia np. z krzewów i drzew, które rosną w miejscu, w którym docelowo ma stać budynek. Konieczne jest wyrównanie terenu oraz usunięcie nadmiaru gruntu. Dopiero wtedy operatorzy ciężkiego sprzętu będą mogli bez problemu manewrować po działce.

Na tym etapie należy pamiętać o tym, że aby móc wyciąć większe drzewa konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. W tym celu należy zgłosić się do odpowiedniego urzędu i złożyć wniosek. Po oczyszczeniu terenu budowy należy też go odpowiednio odgrodzić. Stosuje się w tym celu płoty tymczasowe, które mają minimalną wysokość 150 centymetrów. Na tak przygotowany teren może przyjść wykwalifikowany geodeta, którego zadaniem jest wytyczenie budynku.

Roboty ziemne z użyciem maszyn

Roboty ziemne w Gdańsku oraz innych częściach Polski ciężko jest sobie obecnie wyobrazić bez koparek, walców, dźwigów czy koparko-ładowarek. Użycie takiego sprzętu znacząco przyśpiesza prace i pozwala zaoszczędzić sporo energii. Oczywiście sprzęty takie jak łopaty dalej są używane podczas budowy. Są one jednak tylko dopełnieniem do robót wykonywanych za pomocą ciężkiego sprzętu. Do tego etapu budowy domu warto wynająć profesjonalną firmę, która ma doświadczenie z zakresu przeprowadzania robot ziemnych. Dzięki niej będziesz mógł być spokojny o to, że prace początkowe na działce zostaną przeprowadzone w poprawny sposób i w dalszych etapach nie dojdzie do utrudnień.

Dodaj komentarz