Czym jest kapitalizacja odsetek?

Czym jest kapitalizacja odsetek?

Mimo że w dzisiejszych czasach lokaty oszczędnościowe nie są już tak popularne, jak kiedyś, to i tak znajdzie się sporo osób, które z nich korzystają. Co prawda nie jest to produkt, który króluje wśród osób młodych, ale wiele banków dalej modyfikuje swoje oferty w taki sposób, aby przyciągnąć jak najwięcej chętnych na tego typu produkt. W końcu nie da się ukryć, że dalej jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na inwestowanie i pomnażanie swoich oszczędności. Na ostateczny zarobek z prowadzenia konta oszczędnościowego wpływa częstotliwość kapitalizacji odsetek. Co to jest i na czym polega kapitalizacja? Odpowiadamy https://habzafinanse.com.pl/kapitalizacja-odsetek-co-to-jest/.

Kapitalizacja odsetek – na czym polega?

Jest to nic innego jak dopisywanie przez bank odsetek do wkładu własnego, a także zgromadzonej już sumy odsetek. W momencie, kiedy odsetki są kapitalizowane, zwiększa się nasza suma bazowa – wobec tego następna kapitalizacja oblicza się już z wyższej kwoty. Warto wiedzieć, że osobno jest kapitalizowany zarówno nasz wkład własny, jak i odsetki i właśnie wtedy występuje kapitalizacja odsetek. Im częściej odsetki są kapitalizowane, tym bardziej opłacalna jest lokata danego banku. Częstotliwość kapitalizacji może być bardzo zróżnicowana. Istnieją bowiem kapitalizacje miesięczne, kwartalne, roczne, a nawet tygodniowe i dzienne. W większości banków spotkamy się z kapitalizacją roczną bowiem, to właśnie ona jest najtańsza dla instytucji finansowej.

Kapitalizacja odsetek – ile można na niej zarobić?

Kapitalizacja odsetek jest korzystniejsza dla inwestora niż kapitalizacja wkładu własnego. Należy pamiętać, że to ile zarobi się na kapitalizacji, zależy od wielu czynników i przy wyborze lokaty należy wziąć pod uwagę wszystkie z nich. Najważniejsze jest zazwyczaj oprocentowanie danej lokaty i to ono ma duży wpływ na to, ile możemy zarobić na kapitalizacji odsetek. Niestety, jeśli suma bazowa będzie niewielka, to nawet wysokie oprocentowanie nie sprawi, że zaczniemy widzieć duże zyski ze swojej inwestycji.

Tak naprawdę im więcej pieniędzy ulokujesz na lokacie tym lepiej. Najlepiej byłoby, gdyby Twoja suma bazowa na lokacie była spora, oprocentowanie było wysokie, a do kapitalizacji odsetek dochodziło często. W takiej sytuacji założenie lokaty jest najbardziej opłacalne i pozwoli Ci zarobić większe sumy. Zanim jednak zdecydujesz się na jakąkolwiek lokatę, powinieneś samodzielnie obliczyć, ile jesteś w stanie na niej zarobić. Więcej na temat kapitalizacji odsetek i o tym, jaka ją obliczyć znajdziesz na https://habzafinanse.com.pl/kapitalizacja-odsetek-co-to-jest/.

Dodaj komentarz