Komunikacja w biznesie – mówić tak, by inni słuchali

Komunikacja w biznesie – mówić tak, by inni słuchali

Dlaczego komunikacja w biznesie jest zagadnieniem zyskującym coraz większą uwagę? Skąd biorą się nieporozumienia? Teoretycznie wydaje się, że wspólne rozmowy i ustalenia doprowadziły do konsensusu, jest pełna jakość i obustronne porozumienie. W praktyce po krótkim czasie może nastąpić problem – okazuje się, że nie wszystko jest jasno wytłumaczone, jedna ze stron zapamiętała negocjacje inaczej i pojawiają się nowe problemy. Dlaczego? Jak rozmawiać, żeby zostać nie tylko wysłuchanym, ale i zrozumiałym?

KOMUNIKACJA W BIZNESIE – NAJCZĘSTSZE BŁĘDY

1. NEGATYWNE NASTAWIENIE

Przychodząc na rozmowę z negatywnym nastawieniem wynikającym np. z antypatii do rozmówcy lub przypisywaniem złych intencji, zaczynamy mówić tak, że psujemy atmosferę i utrudniamy porozumienie. Nawet najbardziej neutralna wypowiedź wyda nam się zabarwiona manipulacją czy grą, i w efekcie nie będziemy odpowiadać na realne słowa, ale nasze wyobrażenia i interpretacje.

2. LEKCEWAŻENIE SYTUACJI

Rozmowa jest sytuacją, w której włączone telefony, przesuwające się wskazówki zegara czy odchodzenie myślami do następnych zadań przeszkadzają zarówno w mówieniu, jak i słuchaniu. Pośpiech, brak cierpliwości i swobody wyznaczonego czasu, to wrogowie komunikacji.

3. OCZEKIWANIA I SŁYSZENIE TEGO CO CHCIAŁOBY SIĘ USŁYSZEĆ

Nie to, co rzeczywiście padło, ale to co chcielibyśmy usłyszeć – komunikacja w biznesie jest często narażona na taki błąd. I odwrotnie – używamy słów, które nie odnoszą się do realiów. Wypowiadamy na przykład zdanie “Przygotujemy to w najbliższym czasie.”, a analizując warunki firmy powinniśmy powiedzieć “Być może uda się to przygotować w ciągu roku”. Jeszcze większe nieporozumienie powstanie, jeśli klient znajduje się w pozycji oczekiwań i zinterpretuje słowa jako: “Powiedział, że niedługo to zrobią”. Precyzja w formułowaniu i otwartość w słuchaniu słów, które naprawdę padają, to drogi do klarowności rozmowy.

4. BRAK ASERTYWNOŚCI

O asertywności mówi się już od szkoły podstawowej – a jednak nie ćwiczymy się w niej nawet jako dorośli, pracujący w zawodach opartych na negocjacjach, sprzedaży, współpracach. Asertywność jest nie tylko sztuką rezygnowania i odmawiania, ale też przekazywania jasnych wypowiedzi – szczerze i bez owijania w bawełnę. Asertywność to walka ze strachem i obawami przed tym jak propozycja i komunikat zostanie odebrany.

5. ZMĘCZENIE

Zabieranie się za rozmowę opartą np. na raportach i analizach w sytuacji zmęczenia lub przewlekłego stresu gwarantuje niejasności. Dobra komunikacja w biznesie ma więc swoje podstawy w zdrowym stylu życia i właściwej jego organizacji – zarówno zawodowej, jak i osobistej.

Dodaj komentarz