Zdolność kredytowa – co trzeba o niej wiedzieć

Zdolność kredytowa – co trzeba o niej wiedzieć

Bank uzależnia przyznanie kredyty od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Bez wystarczającej zdolności nie otrzymamy kredytu w takiej wysokości, jaką chcielibyśmy uzyskać. Warto więc zobaczyć czym dokładnie jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa.

Co to jest zdolność kredytowa?

Bank udzielając kredytu, bierze na siebie pewne ryzyko. Aby było ono jak najmniejsze, zawsze sprawdza potencjalnego kredytobiorcę pod względem jego zdolności kredytowej. Ma to na celu sprawdzenie, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zobowiązanie terminowo wraz z odsetkami. Zdolność kredytowa zależna jest od kilku czynników, o których powinniśmy wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem starań o udzielenie kredytu. Musimy pamiętać, że im większą kwotę będziesz chciał pożyczyć, tym większą zdolność będziesz musiał posiadać.

Co wpływa na dobrą zdolność kredytową?

Banki obliczają zdolność kredytową, bierze pod uwagę dwa obszary – analizę ilościową wysokości i stabilność dochodów oraz analizę jakościową cech klienta. Oznacza to, że bank szacuje czy po opłaceniu obecnych zobowiązań, rachunków itd. będziesz mieć środki, aby spłacić kredyt. Podczas analizy jakościowej liczy się m.in. twój stan cywilny, wiek, wykształcenie, zawód, który wykonujesz oraz ile osób masz na utrzymaniu.

Podczas obliczania Twojej zdolności bank weźmie pod uwagę takie czynniki jak:

– wysokość Twoich dochodów i ich regularność
– rodzaj pracy jaką wykonujesz i czy masz umowę
– staż pracy
– miesięczne koszty utrzymania
– zadłużenia, które obecnie posiadasz i czy spłacasz je terminowo
– wiek, stan cywilny i wykształcenie
– liczbę osób, które musisz utrzymywać
– wysokość kredytu, o którą się ubiegasz
– wysokość wkładu własnego oraz zabezpieczenie kredytu

Im lepsza jest Twoja sytuacja finansowa i życiowa tym większe masz szansę na uzyskanie kredytu w takiej wysokości, jaką potrzebujesz.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Przed podjęciem pierwszych kroków w drodze po kredyt warto pierw samodzielnie sprawdzić, jaka jest nasza zdolność kredytowa. W tym celu wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową BIK – Biura Informacji kredytowej i pobierzesz raport. Otrzymasz w nim informacje na temat swojej zdolności kredytowej i dotychczasowych zobowiązań. Zobaczysz, jak na dany moment wyglądasz w oczach banku i czy jest sens ubiegać się o większy kredyt, czy lepiej jest popracować jeszcze nad swoją zdolnością.

Prócz raportu z BIK możesz też skorzystać z internetowych kalkulatorów kredytowych, które znajdziesz na stronach różnych banków. Musisz podać w nich podstawowe dane takie jak np. wysokość kredytu i okres spłaty a kalkulator dokonuje obliczeń i informuje Cię, o jaki kredyt możesz się ubiegać.

Dodaj komentarz